W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

I miejsce w Konkursie Praca Organiczna 2.0 Małgosi Kubaj i Eliasza Fionika z II LO z BJN w Bielsku Podlaskim

06.12.2021

3 grudnia br. odbył się finał Konkursu Praca Organiczna 2.0 organizowanego przez Fundację Zakłady Kórnickie. Konkurs polegał na przygotowaniu i przedstawieniu projektu nawiązującego do ideałów pracy organicznej, której propagatorem był Władysław Zamoyski, darczyńca fundacji. Nasze województwo reprezentowali przedstawiciele II LO z BJN: Małgorzata Kubaj i Eliasz Fionik. Przygotowali oni projekt „Poznanie - Zrozumienie - Współpraca”.

Małgosia Kubaj i Eliasz Fionik - zwycięzcy Konkursu Praca Organiczna 2.0

Jesteśmy uczniami II Liceum z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim, szkoły szczególnej, jednej z dwóch szkół w Polsce z dodatkową nauką języka białoruskiego – czytamy w uzasadnieniu projektu. - Nasza szkoła nawiązuje do Rzeczpospolitej Obojga Narodów, gdzie razem mieszkali Polacy, Rusini, Litwini, wyznawcy różnych religii i wyznań. II LO jest dziś taką „małą Rzecząpospolitą”, gdyż uczą się w niej obywatele Polski, w tym przedstawiciele mniejszości narodowych: białoruskiej i ukraińskiej oraz obywatele Białorusi i Ukrainy, którzy z różnych przyczyn znaleźli się na terytorium Polski. Nasz projekt ma na celu pokazanie prostych treści, które realizujemy w szkole: pomocy, życzliwości, empatii, zrozumienia i współpracy.

Okazało się, że jury konkursu doceniło działania uczniów II LO, które przedstawione zostały on-line. Małgosia i Eliasz odwoływali się np. do Dnia Woli, który już od wielu lat jest organizowany w szkole, czy też do przeglądów kolęd, które można usłyszeć w języku polskim, białoruskim, czy też ukraińskim. Celem projektu było również ukazanie pielęgnowania tradycji dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która obejmowała dzisiejsze obszary Polski, Białorusi i Ukrainy, co również jest widoczne chociażby w wystroju liceum, czy też w działalności Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. Jak uzasadniał ocenę projektu „Poznanie – Zrozumienie - Współpraca” prezes zarządu Fundacji Zakłady Kórnickie dr Dariusz Grzybek: „- Komisja była pod wrażeniem budowania relacji, jakie panują w tym regionie i postanowiła nagrodzić ten zespół za odwoływanie się do tradycji I Rzeczypospolitej”.

Jury przyznało uczniom I miejsce, a nagrodą jest sfinansowany przez fundację wyjazd do Paryża dla uczniów i opiekuna projektu, którym był mgr Włodzimierz Wawulski.

Gratulujemy!

sn, II LO

{"register":{"columns":[]}}