W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

E-Faktura już od 1 stycznia

23.11.2021

Z początkiem 2022 roku Ministerstwo Finansów w ramach cyfryzacji administracji finansowej i podatkowej wprowadzi Krajowy System e-Faktur (KSeF), w ramach którego funkcjonować będą e-faktury. Początkowo ma być to rozwiązanie fakultatywne, ale od 2023 roku przedsiębiorcy będą już zobligowani do korzystania z takiej formy faktury. Nowelizacja wdrażająca zmiany została podpisana przez prezydenta.

Laptop

E-Faktura jest kolejnym etapem cyfryzacji usług administracyjnych, który ma przyczynić się do uszczelnienia systemu podatkowego i zminimalizować nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT. W ramach nowej formuły podatnicy będą mogli liczyć na szybszy o 1/3 zwrot podatku VAT – dla korzystających z e-faktur przedsiębiorców termin zwrotu będzie skrócony z 60 do 40 dni. Zaletą systemu ma być również fakt pozostawiania faktur w bazie danych Ministerstwa Finansów, dzięki czemu nie będzie np. konieczności wydawania duplikatów.

Jeszcze dwa lata temu faktury elektroniczne przyjmowało i wystawiało 75 proc. firm, reszta pozostała przy tradycyjnej formie papierowej. Obecnie rozliczenie przy pomocy faktur elektronicznych jest już codzienną praktyką, ale wynika ona z powszechnego obowiązku elektronicznego raportowania w postaci plików JPK (jednolity plik kontrolny). Tym samym łatwiejsze powinno być przejście na system e-Faktur.

Ministerstwo Finansów zaprasza przedsiębiorców do udziału w testach Krajowego Systemu e-Faktur. Udział w pilotażu nie wymaga oficjalnego zgłoszenia, faktury wystawione podczas testów nie będą wywierać żadnych skutków prawnych  – po pewnym czasie będą usuwane z systemu. Informacje o oprogramowaniu koniecznym do wzięcia udziału w testach i inne zasady są dostępne w tzw. strefie testowej KSeF.

 

opr. ms

{"register":{"columns":[]}}