W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Dostosowanie wyceny świadczeń do rosnących kosztów leczenia pacjentów

23.05.2023

Medyczne organizacje branżowe oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego (w tym Związek Powiatów Polskich, którego wiceprezesem jest starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski) opracowały projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zasadniczą propozycją zawartą w dokumencie jest wprowadzenie mechanizmu zobowiązującego Ministra Zdrowia oraz Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji do wyceny świadczeń medycznych uwzględniającej rosnące koszty leczenia pacjentów.

Zdjęcie ilustracyjne - zabieg medyczny (fot. Pixabay)

System opieki zdrowotnej w naszym kraju od lat pozostaje niedofinansowany. Wyniki badania przeprowadzonego przez OECD plasują Polskę na jednej z najgorszych pozycji wśród członków tej organizacji pod względem nakładów na ochronę zdrowia. Nie przekraczają one 5% PKB, podczas gdy np. na Litwie osiągają one pułap 5,6%, a w Estonii 5,9%. Na problem ten zwrócił uwagę Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu wyroku z 20 listopada 2020 r. wskazując na stale wzrastające koszty świadczeń zdrowotnych spowodowane m.in. wprowadzaniem nowych regulacji prawnych. Sytuację pogarsza nakładanie na szpitale i innych świadczeniodawców nowych obowiązków generujących wyższe koszty działalności, nie dając w zamian żadnych gwarancji ich pokrycia. Przykładem może tu być zwiększenie najniższego wynagrodzenia niektórych pracowników służby zdrowia. Z jednej strony zatem wprowadza się odgórnie regulacje powiększające koszty funkcjonowania placówek ochrony zdrowia, z drugiej zaś traktuje się je jak podmioty gospodarcze, które powinny samofinansować swoją działalność. Wyjściem z tej sytuacji, dramatycznie pogorszonej w ciągu ostatniego roku, jest propozycja zgłoszona przez podmioty takie jak Związek Powiatów Polskich, Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych, domagająca się wprowadzenia w życie wspomnianego na wstępie mechanizmu urealniającego wycenę świadczeń.

Autorzy projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nie tylko domagają się regulacji kosztów leczenia pacjentów. Wychodząc nieco dalej proponują również, by przewidywał on możliwość zgłaszania przez zainteresowane środowiska społeczne uwag do rekomendacji i raportów sporządzanych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, jak również składania do Ministra Zdrowia wniosków dotyczących zmiany poziomu, sposobu oraz warunków finansowania świadczeń gwarantowanych. Miałoby to zapewnić transparentność wprowadzanych zmian w finansowaniu świadczeń zdrowotnych.

Ostatecznym celem zgłaszanego projektu nowelizacji ustawy jest zagwarantowanie finansowania świadczeń zdrowotnych na realnym poziomie, a przez to zabezpieczenie interesów pacjentów oraz właściwe ich leczenie poprzez zwiększenie jakości świadczonych usług medycznych. Oznaczałoby to również stabilizację warunków pracy personelu medycznego i zabezpieczenie roszczeń partnerów współpracujących z placówkami ochrony zdrowia.

W odpowiedzi na podejmowane w tym zakresie działania strony społecznej, pojawiły się sygnały świadczące o zainteresowaniu strony rządowej tym problemem. 22 maja br. Ministerstwo Zdrowia w oficjalnym komunikacie opublikowanym na Twitterze poinformowało, iż do 14 mld zł zwiększona zostanie pula punktów do wykonania w ryczałcie oraz wycena samego punktu. – Przełoży się to na wzrost wynagrodzeń i finansowania placówek medycznych. Dalej będziemy zwiększać środki na wycenę interny i chirurgii – informuje Ministerstwo.

pd

Źródło: www.zpp.pl

{"register":{"columns":[]}}