W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Bielski Almanach Historyczny 2021 pod patronatem starosty

13.09.2021

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej wydała „Bielski Almanach Historyczny 2021”. Publikacja ta została objęta honorowym patronatem starosty bielskiego Sławomira Jerzego Snarskiego.

Okładka Bielskiego Almanachu Historycznego 2021

„Bielski Almanach Historyczny” jest wydawnictwem o charakterze historycznym, pojawiającym się już od 2016 roku. Zamieszczane są w nim artykuły dotyczące dziejów ziemi bielskiej, często zapomnianych lub odkrywanych na nowo dzięki pracy lokalnych pasjonatów przeszłości. Wojny i konflikty zbrojne, przetaczające się w ciągu minionych wieków przez ten zakątek naszego kraju, doprowadziły do drastycznego zubożenia dostępnych źródeł historycznych. Autorzy publikacji docierają do dokumentów skrywanych w państwowych, zagranicznych i prywatnych archiwów, wydobywając na światło dzienne dawno zapomniane i nieznane powszechnie fakty. Często jednak trwają one szczątkowo w rodzinnych przekazach i pamięci potomków uczestników opisywanych zdarzeń, co wpływa na popularność wydawnictwa wśród mieszkańców powiatu bielskiego.

Tegoroczna edycja Almanachu zawiera m.in. poczet starostów bielskich w latach 1919-1939, biografie kilku historycznych postaci pochodzących z naszego powiatu, w tym zmarłego w ub. roku dziekana bielskiego ks. prałata dr Ludwika Olszewskiego, opis działań wojennych na terenie powiatu bielskiego w okresie „potopu szwedzkiego” w latach 1655-1660 oraz ciekawostkę – najstarszy podlaski dokument pisany w języku polskim, jakim jest statut cechu szewców bielskich z 1549 roku.

Wydanie „Bielskiego Almanachu Historycznego 2021” zostało dofinansowane przez powiat bielski. Z budżetu powiatu przeznaczono na ten cel kwotę 3 tys. zł.

pd

{"register":{"columns":[]}}