W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Spotkanie sieci Współpracy i Samokształcenia: pedagogów, psychologów i doradców zawodowych

Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Hajnówce aktywnie współpracuje z placówkami oświatowymi w regionu. Wspieramy nauczycieli w procesie pracy z dziećmi i młodzieżą, akcentując dbałość o ich dobrostan psychofizyczny.

Dyrektor Poradni wraz z pracownikiem Poradni przekazują podziękowania członkom sieci

Spotkanie sieci Współpracy i Samokształcenia: pedagogów, psychologów i doradców zawodowych, współtworzonej przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną to przestrzeń współpracy i wymiany dobrych praktyk.

24 października br. Dyrektor Poradni Lucyna Wojciuk, zaprosiła szkolnych specjalistów z Powiatu Hajnowskiego do debaty. Spotkanie sieci współpracy poświęcono omówieniu sytuacji młodzieży ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi, akcentując potrzeby diagnostyczne.  

Podjęcie działań na rzecz zwiększania dobrostanu psychicznego dzieci i młodzieży jest o tyle ważny w kontekście opublikowanego Raportu NIK. Raport z kwietnia 2024 r. przedstawiła Pani Dyrektor Lucyna Wojciuk, w dokumencie została zawarta informacja o wynikach kontroli w Polsce w temacie pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Raport wskazuje, że „ochrona zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia im dobrego startu w życie. Zbyt późno zauważone lub zdiagnozowane problemy psychiczne w dzieciństwie mogą doprowadzić do ich późniejszego rozwoju i stanowić barierę dla prawidłowego rozwoju dziecka oraz jego szans edukacyjnych, społecznych czy zawodowych. Zaburzenia pojawiające się w dzieciństwie i adolescencji są wynikiem wielu czynników biologicznych i środowiskowych, mają związek m.in. z warunkami społecznymi i ekonomicznymi, relacjami w rodzinie, szkole oraz grupach rówieśniczych, stresem i narażeniem na kontakt z substancjami psychoaktywnymi.”  

Wnioski zawarte w Raporcie są na tyle daleko idące, że Pani Dyrektor poprosiła o zapoznanie nauczycieli w szkołach z wynikami kontroli NIK, ponieważ zauważono, że „problemy ze zdrowiem psychicznym dotyczą coraz większej populacji dzieci i młodzieży (m.in. zaburzenia depresyjne, próby samobójcze, samookaleczenia, zaburzenia odżywiania, uzależnienia). Szczególnie poważnym problemem są próby samobójcze i samobójstwa.”  W związku z dostrzeganiem zwiększającego się problemu dotyczącego kryzysu psychicznego dzieci i młodzieży, coraz częściej wskazuje się na potrzebę zmian w polskim systemie edukacji.

Podczas spotkania Sieci Współpracy dokonano również podsumowania Jubileuszu 50-lecia Poradni. Były życzenia, podziękowania i plany na przyszłość - ustalono tematykę kolejnych spotkań w roku szkolnym 2024/2025.

Lucyna Wojciuk

Katarzyna Miszczuk

Materiały

NIK o pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży
NIK-o-pomocy-psychologicznej-i-psychoterapeutycznej.pdf 3.54MB

Zdjęcia (7)