W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Pytania i odpowiedzi

"Jak radzić sobie, gdy osoby z naszego otoczenia nas wyzywają i poniżają?"

To jest bardzo trudna sytuacja i na pewno nie czujesz się z tym dobrze, ale pamiętaj, że na każdy problem jest jakieś rozwiązanie. Na pewno potrzebujesz wsparcia i rozmowy, które można uzyskać od osoby lub osób, których darzysz zaufaniem (np. przyjaciele, rodzina, nauczyciel, psycholog). Pamiętaj też, że nigdy nie jesteś odpowiedzialny za zachowanie innych osób. Jeśli odczuwasz trudności w radzeniu sobie z tą sytuacją lub wymyka Ci się ona spod kontroli, nie wahaj się poprosić o pomoc specjalistów, takich jak psycholog czy terapeuta.

Autorką odpowiedzi na pytanie jest psycholog Pani Ewelina Durazińska

"Jak można przekonać osobę z depresją do rozmowy o problemie?"

Możesz powiedzieć w prosty sposób, że chcesz jej pomóc, bo martwisz się o nią. Powiedz też, że chcesz ją wysłuchać. Podczas rozwowy nie oceniaj i nie krytykuj. Powiedz, że może na Ciebie liczyć. Pokaż też, że jesteś cierpliwy. Ważne jest, aby wiedziała, że nie jest sama i że może liczyć na Twoje wsparcie. Zaproponuj też, że warto pomyśleć o wizycie u specjalisty (psychologa, psychiatry).

Autorką odpowiedzi na pytanie jest psycholog Pani Ewelina Durazińska

"Czy bycie gejem jest złe?"

Nie, bycie gejem nie jest złe. Jest to sposób, w jaki niektórzy ludzie czują się związani emocjonalnie i seksualnie z inną osobą. Podobnie jak ludzie, którzy są w związkach z osobą przeciwnej płci. To nie jest nic złego ani nic, co należy potępiać. Ważne jest, aby szanować i akceptować innych takimi, jakimi są, bez względu na ich orientację seksualną.

Autorką odpowiedzi na pytanie jest psycholog Pani Ewelina Durazińska

"Po czym powiedzieć, że ktoś ma depresję?"

Depresja jest trudną i uciążliwą chorobą, zarówno dla osoby, która jej doświadcza, jak i dla bliskich tej osoby. Objawy depresji są różne, ale jeśli zauważymy, że występuje obniżony nastrój, stałe uczucie zmęczenia, impulsywność i drażliwość, brak odczuwania radości z tego, co dotychczas ją wywoływało, a także może pojawiły się problemy z pamięcią, niska samoocena, zaburzenia apetytu i snu, myśli rezygnacyjne i samobójcze, to może oznaczać, że ta osoba cierpi na depresję.

Autorką odpowiedzi na pytanie jest psycholog Pani Ewelina Durazińska

"Jestem po stracie przyjaciela z jednej strony chce tego ale z drugiej nie chciałam tego, męczyła mnie ta relacja. Co zrobić?"

Każda strata niesie ze sobą jakąś zmianę. Czasem jest to zmiana pozytywna i wywołuje przyjemne emocje, czasem jest negatywna i wtedy doświadczamy cierpienia, ale zdarza sie również tak, że mamy połączenie tych dwóch. W sytuacji straty osoby bliskiej, jaką był przyjaciel można czuć pustkę, cierpienie, zawód, ale też ulgę, że skończyła się ta relacja, która nie była idealna, "która męczyła". Jest to naturalne.

W takiej sytuacji należy dać sobie czas. Warto również przemyśleć to, co było i co sprawiło, że doszło do tej straty i wyciągnąć z tego lekcję na przyszłość.

Najważniejsze jest to, żeby starać się znaleźć sposoby na radzenie sobie w tej sytuacji, bo strata przyjaciela nie jest łatwa. Można skorzystać ze wspracia osób bliskich lub umówić wizytę u psychologa.

Autorką odpowiedzi na pytanie jest psycholog Pani Ewelina Durazińska

"Jesteście super życie jest super, kocham Was"

Dziękujemy za te miłe słowa i wypowiedź pełną optymizmu. Pozdrawiamy osobę, która jest autorem tych słów :).

Autorką odpowiedzi na pytanie jest psycholog Pani Ewelina Durazińska

"Jak radzić sobie z hejtem?"

Jest kilka sposobów na radzenie sobie z hejtem. Najlepiej jest spróbować kilku z nich, wtedy jest większa szansa na to, że skutki bycia hejtowanym nie będą bardzo dotkliwe. Przede wszystkim należy spróbować nie brać tego do siebie. Jeśli jest to możliwe postaraj się ten hejt zignorować, nie komentować, ponieważ hejtrerom zależy na tym, żeby Cię sprowokować. Jeśli hejt pojawił się w internecie pamiętaj o tym, że możesz zgłosić to do administratora. Zachęcam również do szukania wsparcia u przyjaciół, osób bliskich lub u psychologa.

Autorką odpowiedzi na pytanie jest psycholog Pani Ewelina Durazińska

"Jak mogę pomóc bardzo bliskiej mi osobie jeśli czasami mi mówi, że chce się zabić. Co jej powiedzieć?"

Przede wszystkim należy porozmawiać z tą osobą, zapewnić ją o tym, że nie jest sama, bo jest dla Ciebie ważna i że może liczyć na Twoją pomoc. Możesz również zapytać o to, jak możesz jej pomóc. Zachęć tę osobę do mówienia o tym, co czuje. Może się okazać, że takie rozmowy pomogą złagodzić napięcie emocjonalne, jakiego ta osoba doświadcza. Wyraż się cierpliwością, ponieważ proces radzenia sobie z myślami samobójczymi wymaga czasu. Ważne jest też, żeby zadbać o swoją kondycję psychiczną, ponieważ taka sytuacja może być dla Ciebie bardzo obciążająca. Warto też zaproponować tej osobie i ewentualnie umówić dla niej wizytę u specjalisty: psychologa, psychiatry, terapeuty. I pamiętaj, że, kiedy czujesz niepokój, że ta osoba może zrobić sobie krzywdę, nie wahaj się wezwać pomoc dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Autorką odpowiedzi na pytanie jest psycholog Pani Ewelina Durazińska

"Zakochałem się w koleżance z klasy i nie wiem jak jej o tym powiedzieć proszę o pomoc."

Ta sytuacja może być dla Ciebie bardzo trudna, ale bardzo dobrze, że chcesz znaleźć sposób, żeby powiedzieć koleżance o swoich uczuciach. Warto odpowiednio przygotować się do tak ważnej rozmowy. Na początek pomyśl o tym, co sprawiło, że tak się czujesz. Po tym, jak nazwiesz swoje uczucia, będzie Ci łatwiej wypowiedzieć się podczas rozmowy. Następnie znajdź odpowiedni moment: postaraj się o to, żeby ta rozmowa odbyła się na osobności, kiedy nie będziecie otoczeni innymi ludźmi. Kiedy nadejdzie ten moment otwarcie i szczere wyznaj swoje uczucia w najbardziej odpowiedni dla Ciebie sposób i daj swojej koleżance czas na przemyślenie tego, co usłyszała. Może okazać się, że ona czuje podobnie i równie bardzo zależy jej na Tobie, natomiast jeśli okaże się, że nie, to okaż zrozumienie dla uczuć koleżanki oraz uszanuj jej decyzję. Bądź gotowy na każdy scenariusz. W sytuacji, kiedy Twoje uczucia nie bedą odwzajemnione postaraj się zachować przyjaźń i szacunek do tej dziewczyny, żeby nie zniszczyć Waszej przyjaźni.

I pamiętaj, że wyrażanie uczuć wymaga dużej odwagi, dlatego bądź z siebie dumny, że postanowiłeś szczerze i otwarcie porozmawiać. Trzymam kciuki za Twoją pomyślność.

Autorką odpowiedzi na pytanie jest psycholog Pani Ewelina Durazińska

{"register":{"columns":[]}}