W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Powiatowy Program Rozwoju Pieczy Zastępczej na lata 2021-2023

Rodzina

Program został przyjęty przez Radę Powiatu Hajnowskiego uchwałą Nr XIX/165/2021 z dnia 29 kwietnia 2021 r.

Sprawozdanie z realizacji Programu w 2021 - sprawdź co zrobiliśmy!

W roku sprawozdawczym na rzecz rodzin zastępczym pracowało 3 koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej. W całym 2021 roku w powiecie hajnowskim funkcjonowało (narastająco) 49 form rodzinnej pieczy zastępczej, w tym 34 rodziny spokrewnione, 11 rodzin niezawodowych, 1 rodzina zawodowa i 3 rodzinne domy dziecka. W ciągu całego roku sprawozdawczego w rodzinnej pieczy zastępczej przebywało 91 dzieci i osób dorosłych, w tym 52 dzieci w rodzinach spokrewnionych, 15 dzieci w rodzinach niezawodowych, 3 dzieci w rodzinie zawodowej i 21 dzieci w rodzinnych domach dziecka. Na koniec 2021 roku w 42 rodzinnych formach pieczy zastępczej umieszczonych było 73 dzieci. Na terenie powiatu hajnowskiego 8 pełnoletnich wychowanków rodzinnej pieczy zastępczej zdecydowało o opuszczeniu rodziny i zostało objętych indywidualnym programem usamodzielnienia.

W 2021 r. cele wyznaczone w ramach Programu, osiągnięto poprzez następujące działania:

  1. Wielokierunkowe wsparcie opiekunów zastępczych, prowadzących rodzinne domy dziecka, wychowawców w placówkach opiekuńczo – wychowawczych oraz wychowanków pieczy zastępczej poprzez realizację Treningu Umiejętności Społecznych wychowankom pieczy zastępczej a także szkolenia, spotkania kadry i bezpośrednią pracę z koordynatorem oraz wsparcie w ramach posiedzeń Zespołów Rodzinnej Pieczy Zastępczej i Placówki.
  2. Działania na rzecz rozwoju rodzinnej pieczy zastępczej w Powiecie Hajnowskim poprzez (1) opracowywanie i dystrybucję materiałów promujących formy rodzinnej pieczy zastępczej (ulotek, informacje, zaproszenie na szkolenie kandydatów na rodziców zastępczych zamieszczanych na stronie PCPR, Starostwa, przekazywanych do jednostek pomocy społecznej z terenu powiatu) a także (2) promowanie wartości rodziny wśród lokalnej społeczności poprzez realizację konkursów adresowanych do dzieci i młodzieży: III Konkursu Pisanka Wielkanocna, II Konkursu Plastycznego „Moc ma Rodzina” oraz I Konkursu Literackiego  „Moja Rodzina”. Ponadto umożliwiono odbycie szkoleń dla już funkcjonujących rodzin niezawodowych i kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Szkolenie przeprowadzone było przez Ośrodek Adopcyjny w Łomży. Szkolenie ukończyło 5 osób.
  3. Wspieranie procesu usamodzielnienia pełnoletnich wychowanków pieczy zastępczej.

W 2021 r. z rodzinnej pieczy zastępczej wychowankowie otrzymali: pomoc na kontynuowanie nauki (13 wychowanków), pomoc pieniężną jednorazową (8 wychowanków), pomoc na zagospodarowanie (2 wychowanków). Z kolei z form pomocy materialnej z instytucjonalnej pieczy zastępczej skorzystało 7 osób (5 osób z Domu Dziecka w Białowieży i 2 osoby z placówek resocjalizacyjnych).  Dwóch wychowanków otrzymało pomoc w formie zamieszkania w mieszkaniu chronionym.

  1. Rozwój wolontariatu na rzecz wspierania dzieci i młodzieży pozostających w pieczy zastępczej oraz instytucjonalnej współpracy:

PCPR w Hajnówce wspólnie z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich w grudniu 2021 r. zorganizowali akcję „Paczka dzieciom z pieczy zastępczej w Powiecie Hajnowskim”. W pierwszych dniach stycznia 2022 r. 100 paczek sfinansowanych przez Pracowników tegoż Biura zostało przekazanych do Domu Dziecka w Białowieży i rodzinnych formom pieczy zastępczej. Ponadto PCPR systematycznie współpracował z innymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz dziecka i rodziny. PCPR w Hajnówce prowadziło współprace w formie kontaktu osobistego, telefonicznego lub pisemnego ze środowiskiem lokalnym tj. ośrodkami pomocy społecznej, poradnią psychologiczno-pedagogiczną, policją, sądami, podmiotami leczniczymi, szkołami, przedszkolami kuratorami, placówką opiekuńczo – wychowawczą, ośrodkiem adopcyjnym.

  1. Systematyczny monitoring sytuacji rodzin zastępczych i wychowanków pieczy zastępczej w Powiecie Hajnowskim.

Funkcjonowanie rodzin objęte jest wsparciem i monitoringiem głównie przez Koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, którzy kontaktują się z rodzinami zastępczymi, rodzinami biologicznymi dzieci, kadrą szkół, przedszkoli, Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną i Ośrodkiem Adopcyjnym.

  1. Powrót dzieci z pieczy zastępczej do rodziny naturalnej, a jeśli nie jest to możliwe dążenie do Przysposobienia.

Dzięki zaangażowaniu opiekunów zastępczych, rodziców biologicznych dzieci, pracy koordynatorów i pracowników rodzinnej pieczy zastępczej, Sąd wydał postanowienia w stosunku do 6 dzieci o powrocie do rodziców biologicznych. Jedno dziecko zostało przysposobione.

 

Materiały

Obowiązujący Program
program​_piecza.pdf 0.61MB
{"register":{"columns":[]}}