W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Powiatowy program przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie w Powiecie Hajnowskim na lata 2022-2026

Przemoc

Program został uchwalony przez Radę Powiatu Hajnowskiego uchwałą Nr XIX/165/2021 z dnia 29.04.2021.

Sprawozdanie z realizacji Programu w 2021 - sprawdź co zrobiliśmy!

W 2021 r. Realizatorzy i Podmioty zaangażowane (PCPR, w tym Dom Dziecka, Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna, Szkoły, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy, 9 Zespołów Interdyscyplinarnych, 9 Ośrodków Pomocy Społecznej, Komenda Powiatowa Policji, SPZOZ, Stowarzyszenie „Dąb”, Komisje ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Uzależnień) zrealizowali szereg działań, co pozwala stwierdzić, że pomimo pandemii cele wyznaczone w „Programie…” zostały osiągnięte.

W 2021 r. podejmowano następujące działania:

  1. PCPR w Hajnówce zorganizowało konferencję z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Konferencja skierowana została do przedstawicieli rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej z terenu powiatu hajnowskiego oraz instytucji współpracujących, Jednostek Pomocy Społecznej i Zespołów Interdyscyplinarnych. Uczestniczyło 62 osoby.
  2. W 2021 r. PCPR w Hajnówce zrealizowało dwa Programy Oddziaływań Korekcyjno – Edukacyjnych dla Osób Stosujących Przemoc w Rodzinie - cykl w warunkach wolnościowych (ukończyły 4 osoby) oraz cykl w Areszcie Śledczym w Hajnówce (ukończyło 10 osób.)
  3. Interwencja właściwych służb na stosowanie przemocy w rodzinie: uruchamianie i  zakańczanie procedury „Niebieskiej Karty”, zapewnianie bezpieczeństwa krzywdzonym dzieciom poprzez umieszczenie w Domu Dziecka i rodzinach zastępczych.
  4. W celu usprawnienia systemu pomocy rodzinom dotkniętym przemocą oferowano następujące formy wsparcia: poradnictwo psychologiczne (skorzystało 148 osób dotkniętych przemocą w rodzinie), prawne, medyczne, socjalne, zawodowe i rodzinne.
  5. Realizowano współpracę pomiędzy instytucjami udzielającymi pomocy osobom uwikłanym w przemoc w rodzinie.
  6. Edukacja w zakresie możliwości i form udzielania pomocy osobom dotkniętym przemocą w rodzinie oraz informacji o instytucjach udzielających wsparcia osobom doznającym przemocy – placówki oświatowe i Dom Dziecka organizowały pogadanki z dziećmi i młodzieżą, rozmowy indywidualne i grupowe, zajęcia terapeutyczne, zajęcia teatralne i muzyczne o tematyce przemocy. Ponadto rozpowszechniano materiały prasowe nt. przemocy wśród uczniów, dodatkowo w II LO z DNJB w Hajnówce powstał Szkolny Kącik Profilaktyki.  Z kolei Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie opracowało „Informator podmiotów świadczących pomoc dla osób doświadczających przemocy w rodzinie oraz podmiotów realizujących oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie”, a także „Wykaz podmiotów świadczących pomoc dla osób doświadczających przemocy w rodzinie”. Działalność edukacyjną i wiktymologiczną dzieci i młodzieży prowadziła także Komenda Powiatowa Policji w Hajnówce Komenda Powiatowa Policji w Hajnówce. Samorządy gminne realizowały programy służące działaniom profilaktycznym
  7. Monitorowano skuteczność działań (liczba zakończonych procedur „Niebieskie Karty” 131).

 

Materiały

Obowiązujący program
program​_przeciwdziałanie​_przemocy.pdf 0.61MB
{"register":{"columns":[]}}