W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Droga do finału nie była łatwa…

Wspomnienia z centralnego etapu XLVIII Olimpiady Geograficznej

Plakat XLVIII Olimpiady Geograficznej

      

               W dniach 21-24 kwietnia 2022 r. w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marynarki Wojennej w Gdyni odbył się etap centralny XLVIII Olimpiady Geograficznej. W gronie jej uczestników znalazło się dwóch reprezentantów I LO w Jaśle Mikołaj Lignar (z kl. 3GD) i Kamil Wyderka (z kl. 3GB).

               Droga do finału nie była łatwa. Do rywalizacji w tegorocznej olimpiadzie zgłosiło się aż 1830 uczniów z całej Polski, którzy najpierw musieli napisać pracę na jeden z tematów zaproponowanych przez Komitet Główny Olimpiady Geograficznej. W I LO do tego etapu przystąpiło pięć osób, ale na poziom okręgowy zakwalifikowano czwórkę: Amelię Maczugę (kl. 3GD), Jakuba Buczyńskiego (kl. 3PC),  Mikołaja Lignara (kl. 3GD) i Kamila Wyderkę (kl. 3GB) - link  

               Zawody II stopnia odbyły się 5 lutego 2022 r. w II Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie. W kraju uczestniczyło w nich 803 młodych pasjonatów tego przedmiotu, w tym 60 z województwa podkarpackiego. Młodzież rozwiązywała trzy testy: z zakresu geografii fizycznej, społeczno-ekonomicznej i geografii Polski (link). Na każdy z nich przeznaczono 45 minut. Na tej podstawie komisja wyłoniła 20% najlepszych uczniów (z okręgu podkarpackiego zakwalifikowało się 15). Ich prace przekazano do Komitetu Głównego Olimpiady Geograficznej w Warszawie, który spośród 252 kandydatów wytypował ostatecznie 125 uczestników etapu centralnego. Komitet Okręgowy w Rzeszowie reprezentowało w finale 7 uczniów z 5 szkół średnich (link).

                Gospodarzem ogólnopolskiego szczebla XLVIII Olimpiady Geograficznej było w tym roku III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej w Gdyni (link). Miasto liczy około 240 tys. mieszkańców. Słynie z modernistycznej zabudowy, gdyż powstało na początku XX wieku, wokół portu założonego przez władze niepodległej Polski. Prawa miejskie uzyskało dopiero w 1926 r. Tempo rozwoju demograficznego okazało się jednak imponujące, wyjątkowe w skali  kraju.

                W czwartek Mikołaj Lignar i Kamil Wyderka, pod opieką nauczyciela Sebastiana Styczyńskiego, wyruszyli Pendolino z Rzeszowa nad morze. Dzięki sympatycznej atmosferze i niezapomnianym widokom podróż się nie dłużyła, mimo że trwała ponad siedem godzin. Piątkową rywalizację olimpijską poprzedził wieczorny wykład inauguracyjny w auli III LO w Gdyni. W tym czasie opiekunów rejestrowano na warsztaty geograficzne. W dniu 22 kwietnia rozpoczęło się współzawodnictwo na szczeblu centralnym. Należało poradzić sobie z trzyczęściowym etapem pisemnym (link) oraz drużynowym konkursem terenowym z zakresu geografii osadnictwa. Natomiast dla nauczycieli przygotowano wycieczkę szlakiem gdyńskiego modernizmu oraz serię bardzo ciekawych wykładów, wśród których nie zabrakło również tych dotyczących nowoczesnej dydaktyki geografii.

                Sobota była dniem wytężonej pracy jurorów, poprawiających uczniowskie prace, a także oceniających rywalizację zespołową. W tym czasie młodzież zwiedziła, najciekawsze pod względem krajoznawczo-przyrodniczym, zakątki Gdyni. Dla opiekunów zorganizowano zajęcia terenowe na Żuławach Wiślanych. Wieczorem, po godz. 21.00, podczas spotkania z członkami Jury Komitetu Głównego Olimpiady, odczytano listę uczniów zakwalifikowanych do części ustnej oraz do quizu geograficznego. W grupie 26 najlepszych znalazł się Mikołaj Lignar, który uzyskał 86,5 punktu. Następnego dnia wywalczył tytuł laureata XLVIII Olimpiady Geograficznej, zajmując 24 lokatę w Polsce!

                Kamil Wyderka mógł cieszyć się z tytułu finalisty już w sobotni wieczór, bowiem 70 punktów z części pisemnej, zapewniło mu 41 wynik i ogólnie 85 pozycję w kraju. Tytuł finalisty otrzymuje uczestnik olimpiady centralnej, który zdobył co najmniej 50% średniej osiągniętej przez trzech najlepszych uczestników części pisemnej na tym etapie. W bieżącym roku próg graniczny wyniósł 48 punktów.

                Po finałowej gali nadszedł czas pożegnania z Pobrzeżem Gdańskim i powrotu w rodzinne strony. XLVIII Olimpiada Geograficzna zakończyła się dla reprezentantów Podkarpacia historycznym sukcesem. Młodzież z okręgu rzeszowskiego zdobyła w Gdyni 3 tytuły laureatów i 4 – finalistów. Tylu laureatów w skali kraju w dotychczasowej historii Komitetu Okręgowego w Rzeszowie jeszcze nie było.

                I LO w Jaśle jest dumne z ogromnych osiągnięć Mikołaja Lignara i Kamila Wyderki.  Ogólnopolski sukces zapewnia im zwolnienie z matury pisemnej z geografii (z wpisem potwierdzającym uzyskanie 100% punktów). Zapisali się też w dziejach Komitetu Okręgowego Olimpiady w Rzeszowie. Wynik zespołowy uczniów jasielskiego liceum był najlepszy w województwie. W tym roku, jako jedyna szkoła z Podkarpacia, szczycimy się posiadaniem w gronie uczniów laureata i finalisty olimpiady geograficznej.

                Pobyt w Gdyni pozostawił ślad nie tylko w postaci konkursowych statystyk i klasyfikacji. Bezcenne było również nawiązanie kontaktów z wartościowymi ludźmi, zdobyte doświadczenia, zawarte przyjaźnie. Jakubowi Pańczakowi z III LO w Rzeszowie, laureatowi XLVIII Olimpiady Geograficznej i najlepszemu geografowi spośród klas drugich w Polsce, życzymy dalszych sukcesów podczas VIII Olimpiady Bałtyckiej w Kownie! Podsumowując tegoroczną olimpiadę  warto przytoczyć słowa Wiesława Kosakowskiego – dyrektora III LO w Gdyni, nauczyciela geografii, finalisty III OG, wychowawcy wielu olimpijczyków: „ Matematyka jest królową wszystkich nauk, ale geografia – z racji swojego interdyscyplinarnego charakteru – jest ich cesarzową” :-).

Sebastian Styczyński

     

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}