W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Umieszczanie w domach pomocy społecznej

Komu przysługuje prawo do umieszczenia w DPS?

  • Do DPS kieruje się, a następnie umieszcza osoby wymagające całodobowej opieki z powodu wieku, choroby, niepełnosprawności, nie mogące samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu i którym nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie pomocy usługowej, po wyczerpaniu wszystkich możliwości wsparcia (rodziny, innych osób, i instytucjonalnej), w środowisku zamieszkania (wskazane przesłanki mogą wystąpić łącznie).
  • Osobę, o której mowa wyżej, kieruje się do DPS odpowiedniego typu, zlokalizowanego jak najbliżej miejsca zamieszkania osoby kierowanej, chyba że okoliczności sprawy wskazują inaczej.
  • W sytuacji, gdy termin umieszczenia w DPS zlokalizowanym najbliżej miejsca zamieszkania osoby kierowanej wynosi ponad 3 miesiące, osobę na jej wniosek kieruje się do DPS tego samego typu, w którym czas oczekiwania na umieszczenie jest krótszy niż 3 miesiące.
  • Decyzję o skierowaniu do odpowiedniego typu DPS i ustaleniu odpłatności dla mieszkańców Gminy Buczkowice wydaje Kierownik GOPS.
  • Podstawą zamieszkania w DPS jest decyzja o umieszczeniu, wskazująca konkretny DPS, w którym ma być umieszczona osoba wymagająca pomocy. Decyzja o umieszczeniu wydawana jest przez organ prowadzący DPS (np. starostę powiatu prowadzącego DPS, prezydenta miasta na prawach powiatu) po wcześniejszym uzyskaniu kompletu dokumentów wraz z decyzją o skierowaniu.
  • W razie niemożności umieszczenia w DPS z powodu braku wolnych miejsc, powiadamia się osobę o wpisaniu na listę osób oczekujących oraz o przewidywanym terminie oczekiwania na umieszczenie w DPS. 

Domy pomocy społecznej świadczą usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające i edukacyjne na poziomie obowiązującego standardu, w zakresie i formach wynikających z indywidualnych potrzeb osób w nim przebywających. Organizacja domu pomocy społecznej, zakres i poziom usług świadczonych przez dom uwzględnia w szczególności wolność, intymność, godność i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców domu oraz stopień ich fizycznej i psychicznej sprawności.

Umieszczenie w DPS jest ostatecznością dlatego poprzedzone jest oceną możliwości udzielenia pomocy osobie potrzebującej w miejscu jej zamieszkania oraz wnikliwym zbadaniem jej sytuacji rodzinnej.

Forma złożenia wniosku o DPS

Wniosek w formie pisemnej można złożyć w Ośrodku osobiście lub przesłać pocztą. Dniem wszczęcia postępowania jest dzień przyjęcia wniosku przez pracownika lub data wpływu do GOPS.

Z rozmowy telefonicznej, której przedmiotem jest chęć złożenia wniosku, spisuje się protokół zgłoszenia. Zgłoszenia może dokonać osoba zainteresowana, jej przedstawiciel ustawowy, inne osoby, instytucje, szpitale etc. Tego typu zgłoszenie jest weryfikowane przez pracownika socjalnego w trakcie wizyty w środowisku. Jeśli osoba podtrzymuje chęć ubiegania się o DPS, wówczas pracownik socjalny przyjmuje pisemny wniosek o udzielenie pomocy, który stanowi podstawę do wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie świadczeń pomocy społecznej.
 

Kompletowanie dokumentacji do DPS

Dokumenty od wnioskodawcy:

  • Wniosek o pomoc w formie umieszczenia w domu pomocy społecznej;
  • Dowód osobisty, zaświadczenie o zameldowaniu lub inny dokument stwierdzający tożsamość;
  • Skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub książeczki zdrowia dziecka (do wglądu);
  • Dokument określający status cudzoziemca w Rzeczpospolitej Polskiej.

Odpłatność

Do wnoszenia opłaty za pobyt w DPS, poza mieszkańcem placówki (w wysokości 70%) zobowiązani są również, w kolejności: małżonek, zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki) przed wstępnymi (rodzice, dziadkowie) osoby ubiegającej się o miejsce DPS. Opłaty te mogą wnosić także osoby niewymienione w art. 61 ust. 2 Ustawy o pomocy społecznej (na podstawie odrębnej umowy), w tym także osoby ubiegające się o skierowanie z posiadanych zasobów finansowych.

Gmina

Pozostałą część opłaty za DPS, stanowiącą różnicę między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej, a opłatami wnoszonymi przez mieszkańca, osoby obowiązane oraz inne osoby, ponosi gmina z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej. Przy czym mieszkaniec wnosi opłatę do kasy DPS lub na rachunek bankowy domu pomocy społecznej, zobowiązani zaś na rachunek gminy kierującej do domu pomocy społecznej, a gmina wraz ze swoją opłatą przekazuje środki finansowe na rachunek bankowy właściwego domu pomocy społecznej.

W przypadku niewywiązywania się osób o których mowa wyżej, z obowiązku opłaty za pobyt w DPS opłaty te zastępczo wnosi gmina, z której osoba została skierowana do DPS. Gminie przysługuje prawo dochodzenia zwrotu poniesionych na ten cel wydatków.
 

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
12.03.2021 11:05 Magdalena Szafran
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Magdalena Szafran
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Umieszczanie w domach pomocy społecznej 3.0 13.05.2021 09:59 Magdalena Szafran
Umieszczanie w domach pomocy społecznej 2.0 12.03.2021 11:05 Magdalena Szafran
Umieszczanie w domach pomocy społecznej 1.0 12.03.2021 11:05 Magdalena Szafran

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}