W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Huczne obchody 44. Imienin Pana Jana w Zwoleniu

Huczne obchody 44. Imienin Pana Jana w Zwoleniu

Barwny korowód imieninowy, a następnie doskonała zabawa tysięcy osób nad zwoleńskim zalewem – 24 czerwca odbyło się wielkie muzyczne wydarzenie, 44. Imieniny Pana Jana pod hasłem „Zwoleniacy znani Polakom”. Oprócz prezentacji grup tanecznych i występów młodych wokalistów była widowiskowa musztra paradna w wykonaniu jednej z najlepszych na świecie orkiestr dętych. Kluczem programu był zaś koncert gwiazd polskiej estrady: Jem Dżem, Golden Flash oraz znanego i uwielbianego przez wielu Sławomira. Wydarzenie przyciągnęło tłumy gości, nie tylko z regionu, ale i całego województwa mazowieckiego.

Piękne wystawy i tradycyjny korowód imieninowy

Sobotnie wydarzenia zainaugurowały wystawy: malarstwa Izy Jaroszek, a także prac plastycznych wykonanych w ramach konkursu inspirowanego twórczością Jana Kochanowskiego pt. „Klimaty wiejskie w utworach poety”. Wydarzenie oficjalnie otworzyła dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu Natalia Anna Wieczerzyńska wraz z burmistrzem Zwolenia Arkadiuszem Sulimą.

 

Po wernisażu korowód imieninowy prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą Miasta Zwolenia oraz Dziecięcą Grupę Folklorystyczną wyruszył w kierunku kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego.

 

Idące w korowodzie delegacje składały kwiaty pod pomnikiem Jana Kochanowskiego, a po dotarciu do kościoła, w krypcie Kochanowskich oddały hołd wielkiemu poecie.

4 mężczyzn stoi przed pomnikiem Jana Kochanowskiego

Przedstawiciele samorządu gminy Zwoleń wraz z Prezesem Enei Wytwarzanie Janem Mazurkiewiczem składają kwiaty pod pomnikiem Jana Kochanowskiego zlokalizowanego na placu dawnego gimnazjum. 

Grupa osób oddaje hołd Janowi Kochanowskiemu w krypcie

Delegacje uczestniczące w korowodzie w krypcie Kochanowskich oddały hołd wilekiemu poecie.
„Zwoleniacy znani Polakom”, czyli Zwoleń prawdziwą kuźnią talentów

Arkadiusz Sulima wita przybyłych na wydarzenie gości

Dalsza część obchodów imieninowych miała miejsce nad zwoleńskim zalewem, gdzie przybyłych gości powitał włodarz miasta Arkadiusz Sulima.

– W tym roku po raz pierwszy w historii koncert galowy odbywa się w sobotę, a nie jak dotąd, w niedzielę. A wszystko po to, abyśmy mogli się dziś długo bawić, a jutro mile wspominać ten dzień i odpoczywać. Solenizantem, który gromadzi nas od kilkudziesięciu lat jest Jan Kochanowski, będący marką i najważniejszym w historii obywatelem Zwolenia. Obecnie mamy kolejnych obywateli naszego miasta, którzy wspaniale je promują w kraju i poza jego granicami, stąd nazwa wydarzenia: „Zwoleniacy znani Polakom”. Świętowanie rozpoczęliśmy już wczoraj promocją książki w Muzeum Regionalnym oraz koncertem Verso Trio i Chóru Kameralnego Domu Kultury w Zwoleniu. W zespole Verso Trio wystąpiły dwie zwolenianki: Anna Kowalczyk i Ewelina Dąbrowska, uznane artystki na scenie ogólnopolskiej. Dziś otworzyliśmy wystawę Izabeli Jaroszek, również zwolenianki, która pierwsze kroki czyniła w naszym Domu Kultury. W zespole Jem Dżem gra kolejny zwoleniak Mariusz Spytek, natomiast w zespole Sławomir mamy zwoleniaka, jednego z najlepszych gitarzystów w Polsce, Piotra Aleksandrowicza. Zwoleń, wzorem mistrza Jana Kochanowskiego jest miejscem kuźni wielkich talentów – powiedział burmistrz Arkadiusz Sulima.

Po przemówieniu burmistrza jego zastępca Grzegorz Molendowski odczytał list od marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, jako współorganizatora tegorocznych Imienin Pana Jana.

Występy młodych artystów i liczne konkursy

Obchody imieninowe były doskonałą okazją do ogłoszenia wyników czterech corocznych konkursów: XXV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego na Fraszkę „O Statuetkę Jana Kochanowskiego”, XXIV Konkursu Wiedzy o Janie Kochanowskim, konkursu literackiego „Moja miejscowość w literaturze” oraz konkursu plastycznego inspirowanego twórczością Jana Kochanowskiego pt. „Klimaty wiejskie w utworach poety”. 

Laureaci konkursu Wiedzy o Janie Kochanowskim

Laureaci XXIV Konkursu Wiedzy o Janie Kochanowskim.

Zwycięzcy w konkursie Moja miejscowość w literaturze

Nagordzeni w konkursie literackim "Moja miejscowość w literaturze".

Nagrodzeni w konkursie plastycznym

Zwycięzcy wraz z fundatorami nagród w konkursie plastycznym "Kimaty wiejskie w utworach poety".

Odbył się też rodzinny konkurs z zagadkami o Nagrodę Starosty Zwoleńskiego, konkurs plastyczny pod nazwą „Jan Kochanowski, postać, życie i twórczość” o Nagrodę Burmistrza Zwolenia oraz konkurs na rymowankę o Nagrodę Dyrektora Domu Kultury w Zwoleniu.

Zwycięzcy konkursu o nagrodę Starosty

Zwycięzcy konkursu z zagadkami o nagrodę Starosty.

Zwycięzcy w konkursie plastycznym o nagrodę burmistrza

Nagrodzeni w konkursie „Jan Kochanowski, postać, życie i twórczość”. Nagrody w konkursie ufundował Burmistrz Zwolenia.

Zwycięzcy konkursu na rymowankę.

Uczestnicy konkursu na rymowankę o nagrodę Dyrektora Domu Kultury.

Uczestnicy konkursu zorganizowanego przez Eneę Wytwarzanie.

Wielu emocji dostarczył także konkurs zorganizowany przez Eneę Wytwarzanie.

 

Jak na Imieniny Pana Jana przystało, nie mogło też zabraknąć prezentacji młodych talentów. Na scenie wystąpiły duety taneczne oraz soliści Domu Kultury w Zwoleniu. Zebraną publiczność jak zwykle zachwycił widowiskowy pokaz Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia wraz z mażoretkami, która jest złotym medalistą World Music Contest w Kerkrade i oficjalnie uznaną piątą orkiestrą na świecie w marszu.

Warto dodać, że wydarzenie miało charakter pikniku. W pobliżu sceny stanęły liczne stoiska gastronomiczne, handlowe, a dla najmłodszych dmuchane zjeżdżalnie.

Gwiazdy zawładnęły sceną

Po części oficjalnej przyszedł czas na szaloną zabawę taneczną do dźwięków muzyki zaproszonych gwiazd polskiej estrady. Jako pierwszy na scenę wkroczył zespół Jem Dżem, który porwał zebranych w klimat muzyki legendarnego Dżemu Ryszarda Riedla. Ze sceny popłynęły znane wszystkim hity: „Cegła”, „Whisky”, czy „Wehikuł Czasu”. Następnie sceną zawładnęła gwiazda wieczoru – Sławomir. To było prawdziwe show, które zgromadziło kilkutysięczną publiczność, śpiewającą wspólnie z artystą jego utwory: „Miłość w Zakopanem”, „Mamma Mia”, „Rzuć to wszystko, co złe”, czy „Cztery Łapy”. Na zakończenie tej wspaniałej zabawy na scenie pojawił się zespół „Golden Flash”.

Wspólna fotografia Burmistrza Zwolenia i Dyrektor DK z członkami zespołu Sławomir w tle publiczność.

 

Pamiątkowe zdjęcie burmistrza Zwolenia Arkadiusza Sulimy i dyrektor DK z członkami zespołu Sławomir.
Wspólna praca wielu osób

Imieniny Pana Jana to ogromne wydarzenie, które wymaga pracy i zaangażowania osób na różnych szczeblach. - Dziękuję wszystkim, którzy byli odpowiedzialni za organizację wydarzenia, dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu Natalii Annie Wieczerzyńskiej wraz z pracownikami, a także pracownikom urzędu. Wykonaliście ogrom wspaniałej pracy. Podziękowania należą się także współorganizatorom: Samorządowi Województwa Mazowieckiego, Muzeum Regionalnemu w Zwoleniu, Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Zwoleniu, Towarzystwu Miłośników Miasta Zwolenia im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu, a także Grupie Rowerowej Zwoleń, która 17 czerwca wzięła udział w rajdzie „Szlakiem Kochanowskich”. Szczególne podziękowania należą się sponsorom: Enea Wytwarzanie, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Bakowi Spółdzielczemu w Zwoleniu. Wasze wsparcie pozwoliło na przygotowanie wielu atrakcji, szczególnie tych skierowanych do najmłodszych gości wydarzenia. Jestem też bardzo wdzięczny tym, którzy dbali o bezpieczeństwo uczestników zabawy: strażakom, policji i pracownikom pogotowia, wszyscy jak zwykle bardzo profesjonalni. Dziękuję również firmie Lobo za udostępnienie parkingu. I wreszcie najważniejsze podziękowania, które kieruję do mieszkańców oraz gości za przyjęcie naszego zaproszenia. Bez waszej obecności Imieniny Pana Jana nie miałyby sensu. Wszystkich, już dzisiaj zapraszam do wspólnego świętowania za rok – podsumował burmistrz Arkadiusz Sulima.

{"register":{"columns":[]}}