W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Bakterie Legionella w instalacjach ciepłej wody w budynkach

Państwowa Inspekcja Sanitarna

Legionella najlepiej rozwija się w wodzie o temperaturze 38–42°C, przez co bardzo często pojawia się w instalacjach z wodą ciepłą i tam bardzo szybko się namnaża. Zdarza się też, że bakterie bytują w instalacjach z zimną wodą, jednak w niższych temperaturach nie dochodzi do tak szybkiego rozwoju. Jest kilka dodatkowych czynników, które przyczyniają się do jeszcze szybszego rozwoju bakterii Legionella. Należą do nich: osady takie jak rdza czy kamień kotłowy, substancje biologiczne oraz miejsca ze znacznie spowolnionym przepływem wody – są to na przykład ślepe odcinki instalacji lub zbyt duże bojlery.

Najczęstszą przyczyną zakażeń bakteriami Legionella jest ich wdychanie razem z aerozolem wodnym, czego skutkiem mogą być choroby układu oddechowego o łagodnym lub ciężkim przebiegu (Legionelloza – choroba legionistów).

Należy podkreślić, że szczególnie niebezpieczne są sytuacje sprzyjające powstawaniu drobnocząsteczkowych pyłów wodnych (aerozoli – krople o średnicy mniejszej niż 5 μm), np. przez prysznice, fontanny czy klimatyzację.

Badania przeprowadzane przez inspekcję sanitarną w próbkach wody ciepłej pobranych w szpitalach i budynkach zamieszkania zbiorowego wykazują, że jeżeli temperatura wody ciepłej jest poniżej 500C, jest duże prawdopodobieństwo, że instalacja wodociągowa jest skolonizowana przez bakterie Legionella sp. 

Jeśli przez dłuższy czas przebywałeś poza domem, zanim wejdziesz pod prysznic, puść strumień gorącej wody na kilka minut.

W celu ograniczenia ryzyka związanego z występowaniem bakterii Legionella sp. w wodzie należy wprowadzić następujące działania w swoich budynkach:

  • Sprawdzić temperaturę wody ciepłej w instalacji.
  • Utrzymywać temperaturę ciepłej wody powyżej 550C, natomiast zimnej poniżej 200C, co wiąże się z właściwą izolacją rur.
  • Nie dopuszczać do stagnacji wody w instalacji lub jej częściach, co wiąże się z zapewnieniem w budynku systemu wody cyrkulującej.
  • Przepłukiwać nieużywane krany, prysznice co najmniej przez kilka minut raz w tygodniu.
  • Wprowadzić okresowe przegrzewanie wody (temperatura nie niższa niż 700C).

W celu uzyskania szerszych informacji prosimy o kontakt z Powiatową Stacją Sanitarno Epidemiologiczną w Wyszkowie  ul. Ignacego Daszyńskiego 28  pod numerem telefonu 297423245 w. 26

{"register":{"columns":[]}}