W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

,,Pamięć jest droższa od słów" Wspomnienie śp. Ludwika Garbacza w 10 rocznicę jego odejścia do wieczności.

,,Pamięć jest droższa od słów" Wspomnienie śp. Ludwika Garbacza w 10 rocznicę jego odejścia do wieczności.

,,Pamięć jest droższa od słów"
Wspomnienie śp. Ludwika Garbacza w 10 rocznicę jego odejścia do wieczności.
1923-2014


Śp. Ludwik Garbacz- honorowy obywatel Szastarki, przeżył tu 91 lat swojego życia. Pracował do emerytury jako dyżurny ruchu PKP. Imał się też wielu innych zajęć aby zapewnić godny byt rodzinie i wykształcenie dzieciom. Życie jego nie było „usłane różami". Dzielnie walczył z chorobami, które go nie omijały, doświadczał wielu przeciwności, pomimo to nigdy nie stracił wrodzonego optymizmu. Jako młody człowiek na początku okupacji niemieckiej został przymusowo wywieziony na roboty w głąb III Rzeszy. Narażając swoje życie uciekł i wrócił w rodzinne strony. Ukrywał się przez kilka miesięcy, ponieważ groziła mu śmierć. Wówczas związał się przysięgą z oddziałem partyzanckim Narodowych Sił Zbrojnych, za co w 22-go sierpnia 2000 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej mianował go porucznikiem Wojska Polskiego. Działał jako zwiadowca, informując O ruchach oddziałów niemieckich i pomagając w ujmowaniu zdrajców i konfidentów gestapo. W ostatnim okresie wojny podjął pracę na kolei, co uchroniło go przed prześladowaniem nowych władz lub wysyłką na front. Jako sumienny dyżurny ruchu przepracował w PKP do emerytury. Nowa władza wabiła go możliwością awansów pod warunkiem wstąpienia do partii. Uważał, że jako patriota i katolik nie powinien iść na współpracę z komunistami. Wierny swoim ideałom pozostał do końca życia. Oprócz pracy zawodowej miał pasję społeczną, którą była służba w Ochotniczej Straży Pożarnej gdzie pełnił funkcję naczelnika. Do końca życia strażacy zapraszali go na swoje uroczystości jako honorowego działacza i po jego śmierci godnie odprowadzili na miejsce wiecznego spoczynku.
W 2001 roku w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej z rąk Prezesa Rady Ministrów otrzymał patent potwierdzający, że w latach wojennych z honorem pełnił żołnierską powinność i uzyskał prawo do zaszczytnego tytułu Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny.
W ostatnich latach życia, jako kombatant uczestniczył w uroczystościach państwowych na szczeblu lokalnym i wojewódzkim.
Jak wspomina córka Ewa był wspaniałym ojcem, dziadkiem i pradziadkiem. Najmłodszego, rocznego prawnuczka poznał w ostatnim dniu swojego życia. Zawsze życzliwy, kochający rodzinę. Cenił sobie spotkania rodzinne, szanował swoją żonę. Z wielką godnością i szacunkiem opiekował się nią w okresie choroby i do końca jej dni. Był praktykującym katolikiem, wychodził naprzeciw potrzebom kościoła, np. ufundował wyposażenie zakrystii, oraz witraża w tutejszej świątyni, za co otrzymał podziękowanie z rąk biskupa i księdza proboszcza.
Z okazji jubileuszu 90-lecia wnuczka Małgorzata napisała „Jubileusz 90 lat Twojego życia to wspaniała okazja, by podziękować za lata spędzone razem, za dawanie przykładu jak żyć, jak szanować drugiego człowieka. Zawsze byłeś dla nas wzorem do naśladowania: pracowity, życzliwy, gościnny, witający nas serdecznie w progu swojego domu".
Odejście Ludwika Garbacza w wieku 91 lat było dla rodziny ogromną stratą. Zamknął piękną kartę swojego życia. Pamięć o nim na zawsze pozostanie w sercach jego bliskich.
Dziękujemy rodzinie, przyjaciołom, sąsiadom, strażakom z OSP w Szastarce i księdzu proboszczowi za opiekę duchową i za bycie z moim tatą w radosnych i trudnych chwilach życia.
Tato, przez długie lata byłeś moim przewodnikiem, oparciem W trudnych chwilach i najlepszym przyjacielem. Jestem wdzięczna za każdą daną od Ciebie chwilę. Twoja miłość daje mi siłę do pokonywania trudności jakie niesie życie.

 

Spoczywaj w Pokoju
Córka Ewa z rodziną

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}