W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Wieś Niesulice

1. Położenie

 

Wieś Niesulice leży na północnym skraju Gminy Skąpe, nad jeziorem Niesłysz (najczystszy zbiornik wodny województwa lubuskiego), w pobliżu znajduje się jezioro Złoty Potok. Przez wieś przebiega droga powiatowa nr 49328.

 

Wieś Niesulice leży na północnym skraju Gminy Skąpe, nad jeziorem Niesłysz (najczystszy zbiornik wodny województwa lubuskiego), w pobliżu znajduje się jezioro Złoty Potok. Przez wieś przebiega droga powiatowa nr 49328.

W bezpośrednim sąsiedztwie Niesulic znajdują się następujące miejscowości:

  • Ołobok – 2 km,

  • Kalinowo – 2 km,

  • Przełazy – 4 km.

2. Historia

 

Niesulice (główna droga) przed rokiem 1945 r. Karta pocztowa pochodzi ze zbiorów Mirosława Olczaka

Niesulice (główna droga) przed rokiem 1945 r.

Karta pocztowa pochodzi ze zbiorów Mirosława Olczaka

 

Pierwotna nazwa Nesłuczek, świadczy o tym, że wieś powstała przed 2 połową XIV wieku, kiedy to dostała się we władanie łagowskiej komandorii joannitów. O starych tradycjach osadniczych świadczy zresztą wczesnośredniowieczne grodzisko w Niesulicach. Po upaństwowieniu dóbr zakonnych w 1810 roku Niesulice stały się własnością rodziny Paech. Wieś założona została jako mała ulicówka, obecnie o znacznie zatartym układzie. W przeszłości w Niesulicach istniał kościół o nieznanej metryce, przejęty przez protestantów i zwrócony katolikom w 1654 roku, a w XIX wieku rozebrany, zapewne z powodu złego stanu technicznego. Teren dawnego cmentarza nad jeziorem stał się obecnie częścią lasu./Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Skąpe, ARKOM/

 

Obiekty ojęte ewidencją konserwatorską:

  1. Cmentarz leśny - pn.-wsch. od wsi

 3. Krajobraz i przyroda

 

Jezioro Niesłysz (pow. 486,2 ha, dł. 4700 m, szer. 1700m, maks. głęb. 34,7 m) jest największym jeziorem na Pojezierzu Łagowskim. Leży w otoczeniu dużych partii lasów sosnowych, z licznymi stanowiskami drzew liściastych. Linia brzegowa jeziora (dł. 19 km) jest urozmaicona wieloma zatokami (Z. Juliusza, Z. Bogenza, Z. Wodne Wcięcie, Z. Kolina, Z. Borowska i Z. Szary Kamień) i półwyspami. Jego kształt modelują trzy wielkie półwyspy, wcinające się daleko w toń jeziorną. Z powierzchni wody wynurzają się dwie duże wyspy, porośnięte drzewami liściastymi, stanowiące dogodne miejsca do zatrzymywania się wielu gatunków ptaków w czasie przelotów. Bogaty jest również świat ptaków gnieżdżących się tutaj na stałe: m. in. łabędź niemy, czapla, bocian czarny, żuraw, a także orzeł bielik.

 

Żagłówki na jeziorze Niesłysz Fot. Mirosław Olczak

Żagłówki na jeziorze Niesłysz

Fot. Mirosław Olczak

 

Jezioro Niesłysz ma rozwinięty system dopływów i odpływów. Zbiornik zasilają przede wszystkim źródła wód podziemnych oraz trzy dopływy, które łączą go z małymi jeziorkami, leżącymi w bliskim sąsiedztwie. Do wschodniej części wpada mały ciek, biorący początek w okolicy Wilkowa z jeziora Księży Dół (Księżno). Do wąskiej i głęboko wcinającej się zatoki od południa wpada struga z jeziora Czarny Dół. Wreszcie od południowo-wschodniej części wpada ciek z jeziora Złoty Potok (pow. 30 ha). Dwa ostanie z jezior stanowiły kiedyś całość z Jeziorem Niesłysz. Jezioro ma dwa odpływy: północny w kierunku grupy jezior okolic Lubrzy oraz południowy – do Odry. Decydujący wpływ na poziom wody w jeziorze ma odpływ południowy. Ujęty w system grobli i śluz kanał w okolicach wsi Ołobok odprowadza swe wody do rzeki Ołobok, wpadającej do Odry. Wody jeziora są czyste i przejrzyste. Jezioro stanowi idealny akwen do uprawiania różnorodnych sportów wodnych i wędkarstwa. Szczególnie nadaje się do uprawiania żeglarstwa i wioślarstwa, a zimą – bojerów. Jezioro obfituje w dorodną płoć, leszcza i lina, a z drapieżnych ryb – w okonia, szczupaka i węgorza. Podwodne wypłycenia i mielizny zachęcają do uprawiania połowów spiningowych. W głębinach jeziora żyje najsmaczniejsza z ryb słodkowodnych – sielawa. Wyjątkowo czyste wody oraz bogata rzeźba dna, pokrytego bujną roślinnością podwodną, są magnesem dla podwodnych wypraw płetwonurków. Na półwyspie wrzynającym się w jezioro od strony wschodniej znajduje się dobrze zachowane grodzisko z XII-XIV w. o powierzchni około 4 ha. Ma ono kształt ściętego stożka o owalnej podstawie i wysokości 6-8 m. Otoczone jest wałem i fosą.

 

4. Infrastruktura

  • Droga powiatowa nr 49328  Radoszyn, Łąkie, Ołobok, Niesulice, Przełazy, Mostki,

  • Drogi gminne

  • Sieć wodociągowa,

  • Sieć kanalizacyjna,

  • Sieć energetyczna,

  • Sieć gazownicza,

  • Sieć telefoniczna.

5. Sport, rekreacja i turystyka

  • Ośrodki wypoczynkowe,

  • Baza obozowa ZHP,

  • Wypożyczalnia sprzetu wodnego,

  • Wypożyczalnia rowerów,

  • Plac zabaw,

  • Szlaki turystyczne:

    żółty szlak rowerowy: od Lubrzy-PRZEŁAZY-Złoty Potok-Kalinowo-Niesulice-Ołobok-Rokitnica-I.Cibórz-PRZETOCZNICA,
    czarny szlak rowerowy: NIESULICE-Rokitnica-Węgrzynice-BŁONIE,
  • ścieżka pieszo-rowerowa.

6. Władze wsi

7. Opieka zdrowotna

  • Ośrodek zdrowia w Ołoboku,

  • Punkt apteczny w Ołoboku,

  • Gabinet dentystyczny w Skąpem.

Materiały

Plan Odnowy Miejscowości Niesulice
Plan Odnowy Miejscowości Niesulice.pdf 4.00MB
{"register":{"columns":[]}}