W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

O Gminie

Herb Gminy

Herb Gminy

Opis herbu – na tarczy w błękitnym polu herbowym postać św. Bartłomieja w białej szacie z żółtym (złotym) nożem w prawej ręce, stojącego na zielonym wzniesieniu. Po jego prawej stronie trzy żółte (złote) kłosy. Poniżej wzniesienia błękitna woda.

W herbie połączone zostały motywy związane z najstarszą historią gminy i jej położeniem naturalnym oraz rolniczym charakterem gospodarki.

Postać św. Bartłomieja stanowi nawiązanie do czasów, gdy większość terenów obecnej gminy była własnością klasztoru cysterek z Trzebnicy, których jednym z głównych patronów był właśnie św. Bartłomiej. W ten sposób w herbie zaakcentowany został ponad 600-letni okres historii związanej z klasztorem.

Nóż trzymany przez świętego jest jego atrybutem z którym jest zawsze przedstawiany, a związany jest z okolicznościami śmierci świętego, który został obdarty ze skóry. Wizerunek św. Bartłomieja widniał na najstarszej XIII wiecznej pieczęci klasztoru w Trzebnicy.

Trzy złote lub żółte kłosy stanowią symboliczne nawiązanie do rolniczego charakteru gminy.

Zielone wzniesienie, błękitna woda oraz pole herbowe oznaczają naturalne walory gminy, a więc pofałdowany teren i jeziora.

 

Opracowanie: dr Wojciech Strzyżewski


Herb został przyjęty Uchwałą Rady Gminy nr X/52/91 z dnia 23 stycznia 1991 r. w sprawie ustalenia herbu gminy.

Położenie geograficzne Gminy Skąpe

Gmina Skąpe położona jest na zachodzie Polski, w środkowej części Województwa Lubuskiego, w powiecie świebodzińskim.

Położenie geograficzne

Graniczy z następującymi 6 gminami:

  • od północnego-wschodu i wschodu z gminą Świebodzin (powiat świebodziński)
  • od południowego-wschodu z gminą Sulechów (powiat zielonogórski)
  • od południa z gminą Czerwieńsk (powiat zielonogórski)
  • od zachodu z gminą Bytnica (powiat krośnieński)
  • od północnego-zachodu z gminą Łagów (powiat świebodziński)
  • od północy z gminą Lubrza (powiat świebodziński)

W sąsiedztwie wschodniej granicy gminy przebiega droga krajowa nr 3 Świnoujście-Szczecin-Zielona Góra-Legnica-Jakuszyce.


W odległości 5 km od północnej granicy przebiega główna oś komunikacyjna kraju wschód-zachód droga krajowa nr 2 Berlin-Świecko-Poznań-Warszawa.


Ważnym elementem usytuowania gminy jest bliskie sąsiedztwo z zachodnią granicą Polski, z przejściami granicznymi w Słubicach i Gubinku, w odległości 60-70 km.


Gmina nie posiada połączeń kolejowych. Istniejąca linia kolejowa pozostaje nieczynna.

Odległości siedziby gminy od miast powiatowych:

- Świebodzin – 14 km,

- Krosno Odrz. –27 km,

- Międzyrzecz - 30 km,

- Zielona Góra - 41 km.


Ośrodki akademickie w najbliższym sąsiedztwie gminy to Sulechów, Zielona Góra i Gorzów Wlkp. Ośrodkiem ponadwojewódzkim w zakresie kształcenia akademickiego i wyspecjalizowanej opieki klinicznej jest Poznań – w odległości 103 km.

Miejscowości

{"register":{"columns":[]}}