W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Wieś Łąkie

1. Położenie

 

Położenie

 

Wieś Łąkie leży centralnej części Gminy Skąpe, nad jeziorem Trzeboch. W pobliżu znajduje się jezioro Niedźwiedno. Centralnym punktem wsi jest staw.

 

W bezpośrednim sąsiedztwie Łąkiego znajdują się następujące miejscowości:

  • Ołobok – 2 km,

  • Radoszyn – 2 km,

  • Skąpe – 3 km. 

2. Historia

 

Historia

Łąkie przed rokiem 1945 r.

Karta pocztowa pochodzi ze zbiorów Mirosława Olczaka

 

Archeologiczne ślady osadnictwa w okolicy wsi sięgają czasów wczesnodziejowych. Łąkie jest jedną z dwóch miejscowości w województwie lubuskim założonych na planie okolnicy (drugą jest Koło w gminie Brody). Wieś rozplanowana jest wokół owalnego jeziorka. Powstała zapewne w XII wieku. W roku 1223 Książe Śląski Henryk Brodaty przekazał ją wraz z Ołobokiem klasztorowi cysterek w Trzebnicy. W 1810 roku dobra klasztorne, w tym także Łąkie, zostały upaństwowione przez rząd pruski. Od średniowiecza był w Łąkiech kościół parafialny, który w XVII wieku należał do parafii w Ołoboku. Zbudowany najpewniej z nietrwałego materiału (drewno, konstrukcja szachulcowa), w XIX wieku zniknął z krajobrazu wsi. Położony był pewno na północno-wschodnim skraju wsi, z zabudową z 2 połowy XIX wieku (wcześniejsza była drewniana).

 

3. Krajobraz i przyroda

 

Cmentarz wiejski położony na południowo-wschodnim skraju wsi przy drodze na Skąpe założyli w XIX wieku ewangelicy. Po 1945 roku został zlikwidowany, a w części wykorzystany przez katolików. Był to cmentarz na rzucie wydłużonego prostokąta wyznaczonego szpalerami drzew. Do dziś zachował się drzewostan: lipy, dęby, brzozy, wiązy. Część ewangelicka porośnięta bluszczem krzakami i samosiejkami. Zachowana brama, wolnostojące nagrobki z 2 połowy XIX wieku.
Drugi cmentarz ewangelicki powstał około połowy XIX wieku przy drodze Skąpe-Ołobok, na skraju wsi, na terenie płaskim. Obecnie służy katolikom i baptystom. Założono go na planie prostokąta, a granicę północną i wschodnią obsadzono brzozami i dębami. Wzdłuż głównej alei, od bramy w głąb cmentarza, prowadzi 1 rząd lip. Układ czytelny. Część ewangelicka pokryta bluszczem. Wzdłuż ogrodzenia rosną brzozy i dęby. Zachowała się żelazna brama i nieliczne wolnostojące nagrobki z 2 połowy XIX i początku XX wieku oraz metalowe ogrodzenia mogił. W centrum wsi, na stoku wzgórza (przy zagrodzie nr 33) istniał cmentarz założony w XVIII wieku. Do 1810 roku katolicki, po 1810 także ewangelicki. Nie zachowała się dzwonnica. Granice cmentarza nieczytelne. Północną i wschodnią granicę wyznacza mur oporowy. Układ nieczytelny. Z zieleni zachowały się klony na obrzeżach, wzdłuż muru oporowego. (kamienny – fragmenty). Nagrobki nie zachowały się.

 

4. Zabytki i pomniki przyrody

 

Zabudowa wsi pochodzi w większości z XIX wieku. Starsza zabudowa, z 1 połowy XIX wieku, skupia się w centrum wsi, nowsza z 2 połowy XIX wieku i z początku XX wieku, po jej obrzeżach. Tutaj nie brak jest także zabudowy współczesnej. Współczesna zabudowa gospodarcza wiąże się z dawnym PGR. Powstał także nad jeziorem niewielki ośrodek wypoczynkowy. W centrum wsi, w jej zachodniej części, zabudowa usytuowana jest na lekkim wyniesieniu. Zagrody w większości usytuowane przy wspólnej linii rozgraniczeń i zbliżonej linii zabudowy. We wsi zachowała się remiza strażacka z 2 poł. XIX wieku.

 

Obiekty objęte ewidencją konserwatorską:

  1. Układ ruralistyczny - historyczny układ wsi,

  2. Cmentarz ewangelicki, ob. komunalny, dz. nr 45,

  3. Miejsce po cmentarzu ewangelickim, przy zagrodzie nr 33,

  4. Dom nr 1,

  5. Dom nr 2,

  6. Dom nr 3,

  7. Dom nr 5,

  8. Dom nr 6,

  9. Dom nr 8 wraz z budynkiem gospodarczym,

  10. Dom nr 9 wraz z budynkami gospodarczymi,

  11. Dom nr 10,

  12. Dom nr 12 wraz z budynkiem gospodarczym i magazynem zbożowym,

  13. Dom nr 14 wraz z budynkiem gospodarczym,

  14. Dom nr 15,

  15. Dom nr 16,

  16. Dom nr 17,

  17. Dom nr 18,

  18. Dom nr 19,

  19. Dom nr 20 wraz z budynkiem gospodarczym,

  20. Dom nr 22 wraz z budynkiem gospodarczym i ogrodzeniem,

  21. Dom nr 24,

  22. Dom nr 26,

  23. Dom nr 27,

  24. Dom nr 28,

  25. Dom nr 29,

  26. Dom nr 30 wraz z budynkiem gospodarczym,

  27. Budynek gospodarczy nr 32 wraz z ogrodzeniem,

  28. Dom nr 33,

  29. Dom nr 34,

  30. Dom nr 36,

  31. Dom nr 38,

  32. Dom nr 40,

  33. Dom nr 41,

  34. Dom nr 42,

  35. Dom nr 43,

  36. Dom nr 44.

5. Infrastruktura

  • Droga powiatowa nr 49328 Radoszyn-Łąkie-Ołobok-Niesulice-Mostki,

  • Droga powiatowa nr 49330 Skąpe-Łąkie-Chociule-Rudgerzowice,

  • Sieć wodociągowa,
  • Sieć energetyczna,

  • Sieć telefoniczna.

6. Zaplecze socjalne

  • Świetlica wiejska.

7. Jednostki Pomocnicze

8. Sport, rekreacja i turystyka

9. Opieka zdrowotna

  • Ośrodek zdrowia w Ołoboku,

  • Punkt apteczny w Ołoboku,

  • Gabinet dentystyczny w Skąpem.

Materiały

Plan Odnowy Miejscowości Łąkie
Plan Odnowy Miejscowości Łąkie.pdf 1.99MB
{"register":{"columns":[]}}