W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

W gminie coraz bezpieczniej

09.03.2023

Gmina Siedlce znajduje się w obszarze działań Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach.

Bezpieczeństwo

Gmina Siedlce znajduje się w obszarze działań Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach.

Na terenie działania KMP Siedlce w roku 2022 zaistniało 118 wypadków drogowych i było to o 35 mniej niż w roku 2021. Również wypadków ze skutkiem śmiertelnym odnotowano dwa razy  mniej. W roku 2022 na terenie działań KMP w Siedlcach w wyniku wypadków drogowych odnotowano 9 zgonów.

Na terenie naszej gminy jest o wiele bezpieczniej. Pokazują to statystyki policyjnej, według których w roku 2022 odnotowano jeden wypadek ze skutkiem śmiertelnym. To o 5 zgonów mniej niż w roku poprzedzającym.

- Gmina Siedlce stawia na bezpieczeństwo mieszkańców. Dbamy o rozwój i wspieramy siedlecką policję, a także zgłaszamy miejsca, w których kierowcy często przekraczają przepisy i swoje umiejętności. Niejednokrotnie osobiście zgłaszałem newralgiczne miejsca na mapie naszej gminy, w których widziałem potrzebę częstszych kontroli prędkości czy bezpieczeństwa – mówi wójt gminy Henryk Brodowski.

Gmina Siedlce dbając o rozwój siedleckiej drogówki była jednym z partnerów, którzy zakupili pojazdy przekazane na rzecz Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach.

Statystyki ruchu drogowego pokazują również, że na terenie gminy Siedlce odnotowano o 20% mniej wypadków drogowych niż w roku poprzednim. Wysoka częstotliwość wypadków w roku 2021 wynikała w dużej mierze ze zdarzeń drogowych z udziałem seniorów. Statystyczny spadek tego poziomu niewątpliwie jest wynikiem edukacji o bezpieczeństwie prowadzonej wśród seniorów i nieustannej współpracy gminy z siedlecką policją.

- W tamtym roku rozpoczęliśmy pierwszą edycję Gminnej Akademii Seniora. Wśród tematów poruszanych z najstarszymi mieszkańcami gminy znalazło się również bezpieczeństwo. Nie tylko w teorii, ale również w praktyce. Świadomy i dobrze oznakowany senior na drodze to bezpieczny senior. Dlatego jestem przekonany, że mniejsza częstotliwość wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów, zwłaszcza w porze wieczornej to pozytywny skutek naszych działań edukacyjnych – podkreślał wójt Brodowski.

Raport ruchu drogowego wskazuje, że największe zagrożenia występują wzdłuż drogi krajowej nr 2, ale także drogach wojewódzkich. Aby zadbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży oraz pieszych przy zamontowaliśmy sygnalizacje świetlne przy przejściach dla pieszych przy Zespole Oświatowym w Żelkowie-Kolonii i Stoku Lacki, planowane bezpieczne przejścia dla pieszych są również przy Zespole Oświatowym w Nowych Iganiach i Strzale, do czasu ich zamontowania w tych miejscach o bezpieczeństwo dzieci dba „stopek”.

Bezpieczeństwo to nie tylko zatrzymywanie piratów drogowych i wypisywanie mandatów, ale również działania profilaktyczne. W ramach tych działań we współpracy z policją prowadzone są spotkania i pogadanki dla najmłodszych, a także cykle edukacyjno-informacyjne m.in. „Bezpieczne ferie”, „Bezpieczna droga do szkoły” czy „Świeć przykładem”.

Policji dziękujemy za nieustanne działania i kontrolowanie terenów naszej gminny oraz dbanie o bezpieczeństwo naszych mieszkańców. Liczymy, że statystyki przedstawione w przyszłym roku będą jeszcze lepsze.

{"register":{"columns":[]}}