W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

W 155 rocznicę urodzin Marszałka

07.12.2022

5 grudnia obchodziliśmy 155 rocznice urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.

uroczystosci

Reprezentujący gminę Siedlce wójt Henryk Brodowski tego dnia złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą postać ojca narodu i wziął udział w uroczystościach z okazji rocznicy urodzin przywódcy kraju.

- To ważne, że mamy w mieście miejsce upamiętniające tak ważną w naszej historii kraju osobę. Na dzisiejszej uroczystości wspominamy 155 rocznicę urodzin marszałka. Warto jednak wspomnieć słowa, które Ignacy Mościcki wypowiedział na pogrzebie Piłsudskiego w 1935 roku. Marszałek „Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek”. To najważniejsze, co należy powiedzieć o ojcu narodu - podkreślał wójt Henryk Brodowski.

„Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek”. Te słowa znakomicie charakteryzują rolę Marszałka w dziejach Rzeczypospolitej. Piłsudski stworzył koncepcję walki zbrojnej o niepodległość w czasie, gdy wiarę w jej odzyskanie podzielali nieliczni. Wywalczył nie tylko niepodległość, ale dał nam niezależną politykę zagraniczną i uczynił krajem cenionym na arenie europejskiej.

Tego dnia pod pamiątkową tablicą wartę honorową pełniło wojsko i uczniowie klasy III LO z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}