W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

SZACHY – KRÓLEWSKA GRA ROZWIJAJĄCA UMYSŁ

13.01.2022

Zdjęcie

O szachach mówi się, że jest „królewską grą”, bo wymaga wiedzy, koncentracji, umiejętności przewidywania. Dobry gracz przewiduje kilka lub kilkanaście posunięć do przodu. Tylko w taki sposób można przewidzieć strategię przeciwnika i wykonać ruchy dość wcześnie, by osiągnąć przewagę. Szachy uczą przewidywania skutków, dlatego są synonimem mądrości.

Wiele wieków temu królowie i władcy, kiedy grali w szachy ćwiczyli praktyczne umiejętności przewidywania ruchów przeciwnika. Obecnie przeprowadzono wiele badań, które udowodniły, że szachy mają wiele walorów edukacyjnych. Szachy są specyficzną kombinacją sportu, logicznego myślenia i elementów strategii. Taki rodzaj intelektualnej aktywności pozytywnie wpływa nie tylko na rozwój umysłowy, ale także osobowościowy. Szczególnie polecana jest dzieciom, ale nie tylko – to gra dla wszystkich. W szachy mogą grać ojciec z synem lub dziadkowie  z wnukami.

Klub Szachowy „Skoczek” Siedlce oraz jego aktywni członkowie z gminy Siedlce,  Tomasz Sikorski czy Wiesław Kobryń od lat angażują się w promocję gry w szachy. Ostatnio na przełomie października, listopada i grudnia 2021r. zrealizowano projekt „Szachowe Mistrzostwa Oświaty”. Pod honorowym patronatem prezydenta Siedlec, starosty powiatu siedleckiego oraz wójta gminy Siedlce Henryka Brodowskiego, zgłosiło się do projektu 19 szkół w których uczestniczyło 314 osób w tym 266 chłopców i 66 dziewcząt. W patronat medialny zaangażowały się wszystkie działające na rynku lokalne media. Pomimo trudności pandemicznych i wielu ograniczeń przeprowadzono turnieje wewnątrzszkolne i międzyszkolne. Projekt przeszedł w tryb naboru ciągłego z finałem w grudniu kończącym projekt. Szkoły ponadpodstawowe zagrały 7 rund(każdy 7 partii) a szkoły podstawowe 6 rund, pomimo planowanych 7. W finale brały udział najsilniejsze osoby z turniejów wewnątrzszkolnych, a szkołę mogło reprezentować maksymalnie 6 osób. Do wyniku szkoły wliczał się wynik indywidualny 3 najlepszych chłopców i dziewcząt z danej szkoły. Klub zajmie się opieką i przygotowaniem do Mistrzostw Mazowsza 2022 -    36 osób, w tym 20 chłopców i 16 dziewcząt.

Według opinii organizatorów projektu, zainteresowanie szachami w szkołach przeszło najśmielsze oczekiwania. Najbardziej jednak cieszy, że z rozmów z opiekunami, dyrekcjami szkół wynika, że dzieci i młodzież były zadowolone. Obecnie jest bardzo duże zainteresowanie i zapotrzebowanie na szachy a klub zamierza dalej kontynuować projekt „Szachowe Mistrzostwa Oświaty”.

 

 

 

 

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}