W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Ścieżka edukacyjna zachęciła do edukacji ekologicznej

26.09.2023

Ścieżka Edukacyjna oficjalnie otwarta!

Nowe Iganie
Ścieżki edukacyjne to elementy infrastruktury, które szczególnie przypadają do gustu młodszym mieszkańcom, ale nie tylko. Jak się okazuje pomysł ścieżek edukacyjnych przy placówkach oświatowych podoba się również nauczycielom, którzy mają wiele pomysłów na lekcje plenerowe z wykorzystaniem możliwości, jakie dają im elementy ścieżek edukacyjnych.
 
- Ze ścieżek na pewno będą korzystać uczniowie klas 1-3, ale również 4-6, ponieważ mają w podstawie programowej wiele zbieżnych tematów. Jednak znajdzie się też sposób dla uczniów klas 7-8, aby zaproponować im lekcję plenerową - zapowiedziała Agnieszka Radomyska nauczyciel biologii i geografii z ZO w Nowych Iganiach.
 
Ścieżka składa się z 12 urządzeń - 3 stołów i 9 tablic. Tematyka dotyczy lasu - zwierząt, a także roślinności. Wśród tablic znajdują się te o tematyce leśnej, ale również przypomnienie o segregacji śmieci.
W ramach projektu, na terenie przy szkole pojawiły się również nowe nasadzenia, które wzbogaciły przyszkolne otoczenie o dodatkową roślinność.
 
Oficjalnego otwarcia dokonał przedstawiciel gminy Siedlce Tomasz Sawicki, dyrektor ZO w Nowych Iganiach Sławomir Mikiciuk i projektantka Agnieszka Tokarska.
Ścieżka edukacyjna została dofinansowana z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 
Tego dnia odbyło się również przedstawienie i pikieta środowiskowa zorganizowana przez uczniów.
Społeczność Szkolna Zespołu Oświatowego w Nowych Iganiach zorganizowała przedpołudnie dla planety. W ramach wydarzenia niektóre klasy wybrały się na wspólne sprzątanie planety, pobliskich terenów i okolicznego lasu oraz segregację zebranych odpadów.
Wydarzeniu towarzyszyło wystąpienie uczniów, które przypomniało o podstawowych zasad segregacji odpadów, o tym jak istotne jest dbanie o planetę i jakie skutki może mieć rozrzucanie śmieci w lesie.
 
- Wazne jest nie tylko to, aby sprzątać okoliczne miejsca, lasy i tereny zielone, ale przede wszystkim, aby skłonić ludzi do nieśmiecenia, bo jest ważniejsze. Dziękuję, że dziś nie tylko sprzątaliście okolicę szkoły, ale również, że dbacie o edukację proekologiczną - mówił dyrektor placówki Sławomiar Mikiciuk.
 
Na zakończenie wydarzenia uczniowie z przygotowanymi wcześniej plakatami manifestowali przy Drodze Krajowej nr 2, aby uświadomić wszystkich przejeżdżających kierowców i przypomnieć im, że śmieci szkodzą wszystkim.
Pikieta spotkała się z pozytywną reakcją kierowców, którzy pozdrawiali manifestujących uczniów.
To bardzo ważne, że już od najmłodszych lat nasze dzieci są uczone prawidłowych zachowań i dobrych nawyków, które procentują, a przede wszystkim nie prowokują niewłaściwych zachowań.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}