W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Przypływ gotówki dla gminnych KGW

05.10.2022

Koło Gospodyń Wiejskich w Strzale i Koło Gospodyń Wiejskich w Białkach otrzymały dofinansowanie na rozwijanie swojej aktywnej działalności.

dofinansowanie

Będzie na co wydać - pomysłów mają mnóstwo

Tylko w tym roku na całym Mazowszu dofinansowane zostaną aż 834 inicjatywy kół gospodyń wiejskich na łączną kwotę ponad 5,4 mln zł. Wśród nich znalazło się KGW Strzała i KGW Białki, które na swoją działalność otrzymały po 7 tysięcy złotych.

- Wspieramy nie tylko duże inwestycje, ale i mniejsze, społeczne projekty, bo rozwój wsi to nie tylko budowa dróg, wodociągów, kanalizacji czy wsparcie rolników. To również projekty związane z integracją mieszkańców, zwiększaniem aktywności i szeroko pojętym komfortem życia - mówi Janina Ewa Orzełowska.

Koła reprezentujące gminę Siedlce charakteryzują się zaangażowanymi członkami z wachlarzem pomysłów na każdą porę roku. Na co przeznaczą otrzymane pieniądze?

- Pieniądze, które otrzymaliśmy pomogą nam wyposażyć nasze zaplecze w sprzęt, który uatrakcyjni i usprawni organizację kolejnych imprez. Z myślą o najmłodszych zakupimy maszynę do waty cukrowej i witrynę chłodniczą, a dla naszych pasjonatek zakupimy maszynę do szycia, której brakowało w naszym wyposażeniu. Pozostałą kwotę przeznaczymy na doposażenie kuchni, czyli zakup mikrofali, garnków i stołów - mówi przewodnicząca KGW w Strzale Elżbieta Wojtyra.

Koło Gospodyń Wiejskich w Białkach z dotacji poprzedniej edycji zakupiło profesjonalny grill i stół z krzesłami, na co więc przeznaczą uzyskane w tym roku środki?

- Nasze koło w ostatnim czasie słynie z warsztatów kulinarnych i ciągłego spędzania czasu przy wspólnym gotowaniu. Często przed świętami spotykamy się na wspólnym przygotowywaniu potraw, dlatego uzyskane środki przeznaczymy na zakup maszynki do mielenia mięsa i robota planetarnego, a dodatkowo doposażymy kuchnię w potrzebne sprzęty. Kuchnia jest dla miejscem, w którym spędzamy dużo czasu, warsztaty kulinarne przyciągają na spotkania prawie wszystkich członków należących do koła i nie tylko gospodynie, ale także gospodarzy - wyjaśnia radna gminy i członek KGW w Białkach Grażyna Kręgol.

Każda aktywność, która wpływa nie tylko na relacje i integracje lokalnej społeczności, ale przede wszystkim pobudza do działania, przynosi pozytywne efekty. Wspólne działania kół gospodyń wiejskich aktywizują i integrują mieszkańców poszczególnych miejscowości. A dobre relacje i zaangażowanie warte jest każdych pieniędzy.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}