W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Pomoc dla potrzebujących

05.04.2022

Zdjęcie

 

W nawiązaniu do wypowiedzi Pana Sławomira Stańczuka na Sesji Rady Gminy Siedlce w dniu 31.03.2022r., twierdzących że Gmina Siedlce nie prowadziła żadnych działań pomocowych dla uchodźców z Ukrainy informuję, że od pierwszego dnia konfliktu był prowadzony punkt wsparcia rzeczowego przez Stowarzyszenie Mój Dom w Nowym Opolu, które udziela wsparcia od wielu lat potrzebującym z gminy Siedlce a w tym wypadku również uchodźcom z Ukrainy. Wszelkie działania pomocowe oraz ich koordynacje z ramienia gminy zapewnia powołany przez Wójta Gminy Siedlce Zarządzeniem nr 0050.32.2022 z dnia 25 luty 2022r. Gminny Zespół Zarzadzania Kryzysowego, którego przewodniczącym jest Wójt – Henryk Brodowski.

Pomoc dla potrzebujących była rozdysponowywana po ustaleniu bieżących potrzeb z uchodźcami zgłaszającymi się do gminy jak i osobami u których uchodźcy przebywają i wydawano w Urzędzie gminy poprzez GOPS lub zawożona bezpośrednio do miejsca przebywania np. Hotel Wersal w Grabianowie w postaci środków czystości, wózków dla dzieci, wanienek do kąpieli oraz zabawek.

Wobec powyższych faktów stwierdzenie, że Gmina Siedlce nic nie robiła w sprawie pomocy dla uchodźców z Ukrainy jest nieprawdziwe i nie zgodne ze stanem faktycznym.

Ja jako Jacek Kuźniarski zaprzeczam, że rozmowa dotyczyła braku koordynacji pomocy uchodźcom. Natomiast stwierdziłem, że wszystkich odsyłam do punktu w Nowym Opolu i nikt z gminy nie wysyłał do punktu znajdującego się przy ulicy Sobieskiego w Siedlcach i w Borkach Siedleckich. Natomiast informowaliśmy uchodźców oraz mieszkańców u których przebywali, że mogą uzyskać pomoc w Caritasie a w szczególności korzystać z obiadów, które zostały uzgodnione z kierowniczką Caritas w Siedlcach.

Punkt w Nowym Opolu został uruchomiony już w dniu 24 lutego 2022r. ze względu na przybycie pierwszych uchodźców z Ukrainy do p. Skrzyczyńskiego zamieszkałego w Nowym Opolu w dniu 22 luty 2022r.

{"register":{"columns":[]}}