W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Obchody Święta Żołnierzy Wyklętych

06.03.2023

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada 1 marca.

Obchody 1 marca

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada 1 marca. 

Właśnie tego dnia w całym kraju odbywają się wydarzenia upamiętniające bohaterstwo i niezłomność żołnierzy, którzy mieli zostać zapomniani.

1 marca nawiązuje do wydarzeń, które miały miejsce w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie. Tam, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Po wielu latach 1 marca został wpisany do kalendarza obchodów wydarzeń historycznych. Święto, dniem pamięci i hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, zostało ustanowione dopiero w 2011 roku. 

Obchody pamięci odbyły się również pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy V i VI Brygady Wileńskiej Armii Krajowej w Siedlcach.

- Prześladowani i mordowani przez komunistów, w więzieniach ginęli za ojczyznę, chowani po nocach w bezimiennych grobach. Do ostatnich swoich dni wierni przysiędze wojskowej, wykazywali się niezłomnością i hartem ducha. Wyklęci, wymazani z historii, zapomniani przez podręczniki szkolne - w dniu 1 marca 2011 roku powrócili jako bohaterowie. Od tego roku pamięć o nich jest podstawą budowy morale Wojska Polskiego.” - mówił gen. bryg. Arkadiusz Szkutnik do uczestników obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Wieczorne wydarzenia, rozpoczęły się od mszy świętej w intencji wszystkich "Żołnierzy Wyklętych", której przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda. Następnie nocnym przemarszem złożono kwiaty przy pomniku W wydarzeniach udział wzięli delegaci 18 Dywizji Zmechanizowanej, przedstawiciele samorządowi, a wśród nich wójt gminy Siedlce Henryk Brodowski, który złożył kwiaty w imieniu mieszkańców Gminy Siedlce.

fot.: 18 Dywizja Zmechanizowana/ TV Wschód

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}