W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Obchody 192. rocznicy Bitwy pod Iganiami

17.04.2023

14 kwietnia odbyły się uroczyste obchody 192 rocznicy bitwy pod Iganiami.

Obchody rocznicowe bitwy pod Iganiami

14 kwietnia odbyły się uroczyste obchody 192 rocznicy bitwy pod Iganiami.

Pod pomnikiem upamiętniającym zwycięską bitwę w Iganiach zebrali się przedstawiciele samorządowi, przedstawiciele siedleckich jednostek mundurowych, kombatanci, harcerze, strażacy i społeczność szkolna z gminnych placówek.

Choć pogoda nie sprzyjała długiemu spotkaniu, wszyscy cierpliwie wytrwali, oddając hołd bohaterom roku 1831.

- Dziękuję wszystkim, którzy dzisiaj zebrali się z nami pod pomnikiem bitwy pod Iganiami. To bardzo ważne, aby pielęgnować tradycję i historię naszego regionu. Corocznie spotykamy się pod cichym świadkiem historii tej ziemi, aby uczcić pamięć i oddać cześć bohaterom zwycięskiej bitwy. Każdy poległy żołnierz nie zginął na marne. Przelana krew była drogą do niepodległości, którą dziś powinniśmy szanować i doceniać. Niech to spotkanie utwierdzi nas w przekonaniu, że pamięć i tożsamość jest podstawą patriotyzmu i wierności ideałom - mówił podczas uroczystości wójt gminy Siedlce Henryk Brodowski.

Po przemówieniach zebranych gości potomek Aleksandra Ekielskiego przybliżył sylwetkę swojego pradziadka, który walczył między innymi w zwycięskiej bitwie w 1831 roku.

Wspomnienia rodzinne mają zostać umieszczone w pamiątkowym miejscu w Szkole Podstawowej im. gen. Prądzyńskiego w Nowych Iganiach. Przybliżono również historię bitwy i zmagań żołnierzy walczących pod Iganiami.

Po lekcji historii nadszedł czas na występ artystyczny młodzieży szkolnej przygotowany z myślą o tym dniu. W słowno-muzycznym wystąpieniu uczniowie Zespołu Oświatowego w Nowych Iganiach zaprezentowali nie tylko swoje talenty wokalne i recytatorskie, ale pozwolili na chwilę zapomnieć o współczesności i poczuć nostalgię lat minionych, zaprezentowanymi utworami oddając klimat czasów wojennych.

Zdjęcia (67)

{"register":{"columns":[]}}