W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

MŁODZIEŻOWA AKCJA NA RZECZ ŚRODOWISKA !

22.09.2021

Zdjęcie

Dzieci  z Pruszyna sprzątają las.

Z inicjatywy Fundacji Edukacyjnej im. Władysława Śmiałka oraz dyrekcji Zespołu Oświatowego w Pruszynie przeprowadzono akcję na rzecz środowiska w pobliskim lesie w Pruszynie-Pieńkach, na terenie gminy Siedlce. Celem fundacji jest wsparcie szkół zlokalizowanych na wsiach i w małych miasteczkach w realizacji ich celów edukacyjnych.

Sprzątanie lasu … to wstyd dla dorosłych, mówią dzieci, które podejmują wiele działań na rzecz lokalnej społeczności i ochrony środowiska. Wobec bierności i złych nawyków dorosłych uczniowie chętnie włączają się w akcje i kampanie mobilizujące do zaangażowania w sprawy publiczne i aktywność społeczną. W akcję zaangażował się też Pan Ireneusz Kaługa z Siedleckiej Grupy Ekologicznej. Świadomość ekologiczna powinna być kształtowana już od najmłodszych lat.  Sterty śmieci w lasach i przy drogach szkodzą środowisku i psują estetykę otoczenia. Niestety pracy w tym zakresie nie brakuje. Na szczęście chętni do pomocy przy sprzątaniu zawsze się znajdą. Uczniowie klasy 7 z Pruszyna pod opieką Pani dyrektor Iwony Chacińskiej   i nauczycielek, Pań Renaty Seroczyńskiej i Anny Głuchowskiej, wyposażeni w worki  i rękawice oczyszczali pobliski las. Zbieranie śmieci ma nie  tylko korzystny wpływ na środowisko, ale także na samych uczestników. Wyrobiło w nich świadomość zagrożenia spowodowanego bezmyślnym wyrzucaniem odpadów oraz pokazuje, jak dużo czasu i wysiłku trzeba poświecić, aby naprawić zaśmiecone otoczenie.

Młodzi przyrodnicy nie po raz pierwszy zaproponowali swoją pomoc w sprzątaniu lasu. Niestety, jak zawsze, śmieci było  bardzo dużo. Tylko w ciągu jednej godziny uczniowie zebrali 18 worków różnych śmieci. Taka zorganizowana akcja miała na celu uświadomienie dzieciom ważności naturalnego środowiska w życiu człowieka. Znaczenie to jest ogromne, więc aby móc podziwiać piękno przyrody i nadal korzystać z jej dobrodziejstw, należy przede wszystkim zadbać o czystość wszystkich terenów.

Tego rodzaju zajęcia stanowią ważny element budowania świadomości ekologicznej dzieci z gminy Siedlce. Wiedza najmłodszych o tym, jak dbać o czystość środowiska zaowocuje w przyszłości. Dziękujemy więc dzieciom za uczestniczenie w tym przedsięwzięciu, za naprawę błędów dorosłych i zachęcamy do kolejnych akcji sprzątania naszego przyrodniczego otoczenia.

"Projekt realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy, finansowanego z funduszy EOG".

 

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}