W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Inauguracja Gminnej Akademii Seniora 2023

18.03.2023

15 marca Seniorzy z terenu gminy Siedlce uroczyście rozpoczęli Druga Edycję Gminnej Akademii Seniora.

Inauguracja

15 marca Seniorzy z terenu gminy Siedlce uroczyście rozpoczęli Druga Edycję Gminnej Akademii Seniora.

Inauguracja projektu miała miejsce w gmachu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, jednego z partnerów drugiej edycji. Udział w wydarzeniu wzięli seniorzy z gminnych klubów i domu seniora z terenu gminy Siedlce.

- Cieszymy się, że możemy wziąć udział w tym projekcie. Misją uczelni jest edukacja i wychodzenie do społeczeństwa z programami nie tylko naukowymi, a seniorzy są jedną z grup, do których również chcemy dotrzeć – mówił gospodarz miejsca rektor prof. dr hab. Mirosław Minkina.

Seniorom przedstawiono program działania Gminnej Akademii Seniora i przypomniano, że człowiek uczy się cały życie.

- Każdy z Was tutaj obecnych mogłoby się wydawać, że swoją edukację ma już za sobą. Jednak my pokazujemy i Wasza obecność tutaj to potwierdza, że człowiek ma możliwość, a nawet powinien uczyć się cały czas. Jesteście bogatsi doświadczeniem, jesteście bogatsi życiowo, ale naszym zadaniem jest zadbać o to, abyście nie tracili również bogactwa finansowego. Jeśli ta Akademia pomoże uchronić choć jednego seniora przed oszustwem metoda „na wnuczka”, „na pracownika banku” to będzie warto – mówił wójt gminy Siedlce Henryk Brodowski.

W trakcie Gminnej Akademii Seniora na studentów czeka szereg wykładów informujących o możliwościach internetowego załatwiania spraw m.in. na platformie ZUSu, ale również o bakowości mobilnej.

- Spotkania, które dla Państwa planujemy będą nie tylko teoretyczne, ale i praktyczne. Z naszymi doradcami pokażemy, jak założyć odpowiednie konta, jak używać internetu, aby załatwić sprawy świadczeniowe bez wychodzenia z domu. Czeka na Was ogromna dawka nowej wiedzy – zapowiedział dyrektor siedleckiego oddziału ZUS Marek Paczuski.

Cyberprzestrzeń to dla seniorów nie tylko ułatwienia, ale niestety również niebezpieczeństwa. Jednym z głównych niepokoi dotyczących korzystania z bankowości internetowej są oszustwa i utrata wszystkich pieniędzy, czasami oszczędności całego życia.

- Pokażemy Państwu jak weryfikować autentyczne wiadomości oraz jak zabezpieczyć swoje konta. Naszym celem jest przede wszystkim bezpieczeństwo i świadomość Waszego poruszania się w cyberprzestrzeni, która nie musi kojarzyć się ze strachem i niepokojem o środki na Waszych kontach. Pomożemy Wam zrozumieć niektóre mechanizmy działania, abyście mogli być bardziej samodzielni i niezależni – dodała na temat poruszania się w cyberprzestrzeni dyrektor Bank PEKAO S.A. w Siedlcach Dorota Grochowska.

Druga edycja Gminnej Akademii Seniora to nie tylko przestrzeń wirtualna, ale również bezpieczeństwo w ruchu drogowym, o którym mówił dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Siedlcach:

- Zadbamy o Państwa świadomość nie tylko na drodze, ale również na chodnikach w roli pieszych. Czasami wystarczy tak niewiele, aby stać się widocznym, a co za tym idzie również bezpiecznym. Przeprowadzimy szereg spotkań i warsztatów, a także testów – mówił Radosław Strzaliński.

O bezpieczeństwo seniorów i ich świadomość zadba także siedlecka policja, która podobnie jak bank i ZUS również w tamtym roku byli partnerami Pierwszej Edycji Gminnej Akademii Seniora.

Po oficjalnej części inauguracyjnej nastąpił wykład, w trakcie którego mgr Renata Bareja przekonywała seniorów, że „Życie na emeryturze nie musi być smutne”. Podając przykłady z życia codziennego znalazła wśród słuchaczy aprobatę dotyczącą ich możliwości, jakie daje seniorom wiek i zamknięcie pewnych rozdziałów w życiu. Głośnym aplauzem potraktowano słowa „ Senior nic nie musi, ale może wszystko!”, które na pewno na długo zapiszą się w myślach obecnych na inauguracji seniorów.

Planowane zajęcia, spotkania, warsztaty i wykłady będą odbywać się w okresie od kwietnia do października. Wśród zajęć poza odsłoną edukacyjną, zaplanowano także spotkania integracyjne, warsztaty zdrowotne, dietetyczne, kulinarne i sportowe. Udział w przedsięwzięciu jest bezpłatny, a program skierowany został do seniorów zrzeszonych w gminnych klubach i domu seniora. Jednak w harmonogramie spotkań znajdą się również wykłady i propozycje spotkań otwarte dla wszystkich seniorów z gminy Siedlce.

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}