W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Asystentura rodziny

Asystent rodziny to osoba, która przez pewien okres czasu wspiera rodzinę, aby ta w przyszłości potrafiła samodzielnie przezwyciężać trudności życiowe, zwłaszcza te dotyczące opieki i wychowania dzieci. Asystent rodziny pomaga również w realizacji tego, co rodzina chce zmienić. Przy czym pomaga tylko w tym, co możliwe jest do osiągnięcia.

W ramach pracy z rodzinami, asystent rodziny zajmuje się:

  • udziela pomocy i wsparcia w rozwiązywaniu problemów socjalnych, wychowawczych, uczy członków rodziny konstruktywnego i właściwego prowadzenia gospodarstwa domowego,
  • pomaga w przygotowaniu pism urzędowych i towarzyszy w złożeniu w określonych instytucjach,
  • zwiększaniem motywacji klientów do podnoszenia kwalifikacji zawodowych, kontynuowania nauki czy poszukiwania pracy oraz podjęcia terapii uzależnień.
  • podnoszeniem  umiejętności opiekuńczo – wychowawczych oraz budowaniem autorytetu rodziców,
  • podnoszeniem poziomu higieny członków rodziny oraz etykiety wyglądu mieszkania,
  • wzrostem umiejętności gospodarowania budżetem domowym.
  • podejmowaniem działań interwencyjnych i zaradczych w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwem dzieci i rodzin,
  • współpracą z jednostkami administracji rządowej i samorządowej, organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz dziecka i rodziny.
  • prowadzeniem monitoringu w rodzinach

Asystent rodziny spotyka się z rodziną w miejscu zamieszkania rodziny oraz w razie potrzeby towarzyszy członkom rodziny  w załatwieniu spraw w instytucjach. Początkowo spotyka się z rodziną często, potem coraz rzadziej. Jedna wizyta może trwać nawet 3 godziny. Asystent rodziny prowadzi dokumentację, przygotowuje wspólnie z rodziną plan pracy oraz pisze sprawozdania z wykonanych działań. Współpracuje z innymi pracownikami różnych instytucji pracującymi z rodziną dla dobra całej rodziny, a przede wszystkim, aby dzieci miały zabezpieczone potrzeby rozwojowe, czuły się bezpiecznie w rodzinie.

Chcąc uzyskać wsparcie asystenta należy nawiązać kontakt z pracownikiem socjalnym Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

{"register":{"columns":[]}}