W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

50- lecie powołania Gminy Siedlce

04.07.2023

Decyzją Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie w 1973 roku zostaliśmy powołani jako terenowy organ administracyjny.

50-lecie

Decyzją Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie w 1973 roku zostaliśmy powołani jako terenowy organ administracyjny.

Tak 50 lat temu rozpoczęła się współczesna historia naszej gminy.  2 lipca na terenach przy Zajeździe Chodowiak uroczyście obchodziliśmy złoty jubileusz, na który przybyli wszyscy związani z nasza gminą. Podczas spotkania historię przybliżył przewodniczący Rady Gminy Siedlce Andrzej Rymuza:

Pierwsza siedziba urzędu gminy znajdowała się przy ul. Tadeusza Kościuszki 7 w Siedlcach – dziś jest to budynek Archiwum Państwowego w Siedlcach. Pierwszym naczelnikiem gminy był Tadeusz Szczech, który z rąk Mariana Romaniuka przyjął akt erekcyjny na podstawie którego powołano Gminę Siedlce.
W skład gminy niezmiennie od lat wchodzi 35 sołectw, które formując nierozerwalne terytorium, otaczają miasto Siedlce dookoła.
Gmina swoją historią sięga czasów dawnych. Nazwisko pierwszego wójta Stanisława Maciuska zapisano na rok 1580. Natomiast po likwidacji Gromad od 1 stycznia I naczelnikiem gminy był Tadeusz Szczech. Następnie
Andrzej Kozak, Wiesław Mazur i Zygmunt Wielogórski, który od roku 1990 pełnił funkcję pierwszego wójta gminy Siedlce. Następnie zastąpił go Marek Plichta, po którym funkcję wójta przez 20 lat pełnił Mirosław Bieniek, aż do roku 2014 . W roku 2014 funkcję wójta gminy Siedlce przejął Henryk Brodowski i pełni ją do dziś - mówił Andrzej Rymuza.

Następnie ponownie głos zabrał wójt gminy Siedlce Henryk Brodowski, który podziękował wszystkim za przybycie i podkreślił, jak ważne jest wspólne celebrowanie takich uroczystości.

- Gmina Siedlce to już 50 lat tradycji i historii. Nieustannie się rozwijamy, a mieszkańców przybywa. Dziękuję wszystkim gościom, mieszkańcom i przyjaciołom za przybycie na ten jubileusz. Szczególnie dziękuję osobom, które przyczyniły się do rozwoju naszej gminy i dziś zostaną wyróżnione. Gmina Siedlce nieustannie rozwija się, a liczba mieszkańców wzrasta. Niewątpliwie zachęcające dla zaludnienia gminy jest jej położenie i dobrze rozwijające się inwestycje, infrastruktura, a przede wszystkim udogodnienia kanalizacyjne, wodociągowe i drogowe, które przyciągają nowych mieszkańców. Dziękuję również wszystkim, którzy przybyli na to wydarzenie, aby wspólnie świętować z nami jubileusz - mówił wójt Henryk Brodowski.

Tego dnia na ręce przedstawicieli naszej gminy spłynęło do nas mnóstwo gratulacji i podziękowań, za które jesteśmy ogromnie wdzięczni.

Zdjęcia (33)

{"register":{"columns":[]}}