W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

30 LAT DZIAŁALNOŚCI GLOBAL VOLUNTEERS

11.10.2021

Zdjęcia

W uroczystej i rodzinnej atmosferze odbyła się uroczystość jubileuszu 30 lecia współpracy organizacji Global Volunteers z Ziemią Siedlecką. Początki tej współpracy sięgają 1990 roku. Spotkanie było okazją do przypomnienia historii wizyt wolontariuszy z Global Volunteers w Reymontówce i na Ziemi Siedleckiej.

Specjalnie z Minnesoty przyleciał Bud Philbrook – prezydent organizacji Global Volunteers  oraz wielu jego amerykańskich współpracowników. Global Volunterees to prywatna organizacja charytatywna założona w 1984 roku. Głównym celem organizacji jest praca na rzecz wzajemnego międzynarodowego zrozumienia i umacnianie pokoju.
 

W piękną słoneczną popołudniową niedzielę 10 października w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach odbyła się uroczystość z okazji tego jubileuszu  i  współpracy z amerykańską organizacją Global Volunteers. Spotkanie poprowadził Marek Błaszczyk - dyrektor "Reymontówki", który aktywnie uczestniczył w tej międzynarodowej współpracy.

Wśród gości zaproszonych był Krzysztof Tchórzewski - poseł na Sejm RP, Karol Tchórzewski starosta siedlecki, byli starostowie poprzednich kadencji, wójtowie i liczne grono wolontariuszy oraz uczestnicy kursów językowych. Jak wspomniał Marek Błaszczyk, w tym okresie do Polski przyjechało ok.3 tysiące amerykańskich wolontariuszy i ponad 30 tysięcy osób zostało objętych tym programem. Jest to jeden z największych programów organizacji Global Volunteers na świecie. Przez te 30 lat współpracy, amerykańscy wolontariusze uczyli języka angielskiego i ekonomii, opiekowali się dziećmi oraz  promowali ideę wolontariatu. Po raz pierwszy Amerykanie przybyli tu na zaproszenie senatora Gabriela Janowskiego z Solidarności Rolników Indywidualnych. Spotkanie przebiegało w przyjacielskiej atmosferze pełne podziękowań, wzajemnych słów pochwał, komplementów oraz superlatyw.                Były starosta siedlecki a obecnie wójt gminy Siedlce Henryk Brodowski, również złożył na ręce prezydenta Bud Philbrook’a wyrazy uznania i podziękowania za wiele lat owocnej współpracy  na rzecz lokalnej społeczności, szczególnie dzieci  i młodzieży.

Po części oficjalnej, przed zgromadzoną publicznością zagrał zespół The Time Quartet oraz zatańczył Zespół Małgorzaty Czarnockiej. Jubileusz zakończyła zabawa przy muzyce Zespołu Folk Lacki i wspólne ognisko.
 

Zdjęcia dzięki uprzejmości Moniki Jabłkowskiej

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}