W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

11 listopada w naszej gminie

14.11.2023

Dziękujemy, że byliście z nami.

Obchody 11.11
Dziękujemy, że byliście z nami.
 
Gminne uroczystości upamiętniające 105 rocznicę odzyskania wolności i niezależności kraju odbyły się pod pomnikiem Bitwy pod Iganiami.
Tradycyjnie już spotykamy się w miejscu o szczególnym znaczeniu dla całej naszej gminy, a także regionu. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele zaproszonych jednostek, społeczność szkolna, akademicka i uniwersytecka, służby mundurowe, kombatanci, strażacy, goście honorowi i mieszkańcy gminy.
 
Wójt gminy Henryk Brodowski, dziękując za przybycie, podkreślał jak ważna jest pamięć o przeszłości i znajomość historii.
- To już 105 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzień, który wspominamy powinien uświadamiać nam, że historia lubi się powtarzać, dlatego powinniśmy ją znać i o niej pamiętać. Wolność, suwerenność i pokój wydają się być czymś oczywistym, jednak jak pokazują wydarzenia za wschodnią granicą i w innych krajach, które prowadzą obecnie działania wojenne, wolność nie jest dawana raz na zawsze. Należy o nią dbać i być gotowym, zrobić wszystko, by nie przyszło nam o nią ponownie walczyć - mówił Henryk Brodowski.
 
11 listopada to dzień, który pozwala się zatrzymać i pochylić nad czynami bohaterów, dzięki którym możemy żyć w wolnym kraju.
Na znak pamięci i tożsamości narodowej, obchody zostały wzbogacone uroczystym wciągnięciem flagi narodowej na maszt podczas wspólnego odśpiewania hymnu narodowego, po którym nastąpiło złożenie kwiatów i zniczy pamięci.
 
Tradycyjnym elementem obchodów pod pomnikiem w Iganiach była również krótka część artystyczna przygotowana przez uczniów Zespołu Oświatowego w Nowych Iganiach.
Tego dnia przedstawiciele urzędu nie zapomnieli o miejscach pamięci na terenie gminy i pod pomnikami w Iganiach, Strzale i Chodowie złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}