W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Skawa

Malownicza wieś leżąca nad rzeką Skawa w województwie małopolskim w powiecie nowotarskim w gminie Raba Wyżna. Piękne położenie Skawy między Gorcami, pasmem Lubonia, a na zachód pasmem Babiogórski daje możliwość organizowania ciekawych wycieczek.

 Osada istniała już w XV wieku jako NISZAWA PARVA  i jak wynika ze spisu poborów należała do parafii w Mszanie. Pod koniec XIX w.  Skawa liczyła już ponad 284 mieszkańców i działał już w tym okresie szkoła ludowa oraz została wybudowana posesja Borowskiego – właściciela Skawy – która niestety nie zachowała się do naszych czasów.  Dzisiaj skawa jest dużą miejscowością licząca około 4450 mieszkańców.

SZKOŁY PODSTAWOWE

Skawa chociaż była niewielka miejscowość miała w posiadaniu trzy szkoły podstawowe. Początki szkoły datuje się na rok 1885 została utworzona  przez wielebnego ks. Tomasza Zubrzyckiego, proboszcza parafii rabczańskiej, do której należała  gmina Skawa. Obowiązek nauki nadał gospodarz gminy Skawy, który ledwie umiał czytać, nie rozumiejąc nawet co czyta, zapewnił dzieciom obuwie, odzież, książki i obdarzał pieniędzmi. Nauka trwała tylko porą zimową  od świętego Marcina do świętego Wojciecha ponieważ Profesor  będąc rolnikiem z zawodu, pilnował  pracy w gospodarstwie, a także uczęszczał na jarmarki i zarobki do dworu. Gmina miała na cel szkolny przeznaczony budynek własny, który po zorganizowaniu szkoły etatowej okazał się na cel ten niedostateczny, dlatego w dniu 8 czerwca 1888 roku odbyła się budowa nowego budynku szkoły. W 1932 roku Rada Szkolna Powiatowa zgodziła się na założenie klasy w górnej Skawie i poleciła wynająć salę, zaopatrzyć ją w ławki i inne sprzęty, wydzielić dzieci od I do IV oddziałów mieszkające w górnej Skawie oraz przenieść jedną z nauczycielek pracujących w głównym budynku szkolnym do górnej Skawy. Od dnia 11.11.1939 r.  po otrzymaniu zezwolenia ze strony władz niemieckich, zorganizowano naukę w szkole środkowej. Dzieci z całej wsi, a więc ze Skawy dolnej i górnej miały tutaj uczęszczać, ponieważ brakowało nauczycieli. I tak powstała trzecia szkoła znajdująca się nie daleko kościoła. Praca w szkole w Skawie w czasie okupacji niemieckiej odbywała się regularnie były nawet miesiące, w których wszystkie okoliczne szkoły były zamknięte z powodu braku opału, a tylko szkoła w Skawie była czynna. Nic też dziwnego, że dzieci ze szkół sąsiednich (np. Chabówki) zaczęły  uczęszczać do szkoły w Skawie. Zimą 1945 z powodu działań wojennych nauka w szkole została przerwana. W szkole kwaterowały wojska i przez jakiś czas był szpital wojskowy. Budynek szkolny i jego otoczenie zostało bardzo zniszczone z pomocy naukowych i aktów szkolnych nie pozostało ani śladu. Płoty i wiele ławek szkolnych zostało spalonych.

Budynek szkoły podstawowej Nr 1 im. Św. Jana Bosko w Skawie
Budynek szkoły podstawowej Nr 1 im. Św. Jana Bosko w Skawie
 Budynek szkoły podstawowej Nr 3 im. Św. Brata Alberta w Skawie
 Budynek szkoły podstawowej Nr 3  im. Św. Brata Alberta w Skawie
Dawna szkoła podstawowa Nr 2 a obecnie budynek Przedszkola Gminnego W Skawie
Dawna szkoła podstawowa Nr 2 a obecnie budynek Przedszkola Gminnego W Skawie

 

POMNIKI

Na terenie Skawy  znajdują się dwa pomniki -jeden znajduje się na cmentarzu poświęcony ofiarą I i II wojny światowej oraz represji stalinowskich. Drugi  pomnik  Św. Jana Bosko znajdujący się na terenie szkoły podstawowej.

Pomnik poświęcony ofiarą II Wojny Światowej w Skawie
Pomnik poświęcony ofiarą II Wojny Światowej w Skawie

 

REMIZA OSP

Więcej informacji znajdziemy w „ZABYTKI I ARCHITEKTURA"

KOŚCIÓŁ

Więcej informacji znajdziemy w „ZABYTKI I ARCHITEKTURA"

KAPLICZKA

Więcej informacji znajdziemy w „ZABYTKI I ARCHITEKTURA"

Dworzec PKP

Więcej informacji znajdziemy w „ZABYTKI I ARCHITEKTURA"

 

Źródła:
Urząd Gminy Raba Wyżna - Szlakiem historii Gminy Raba Wyżna
Zebrał i opracował  Edward Siarka- Gmina Raba Wyżna
https://skawahistoria.wordpress.com/historia-2/historia/
Foto: Urząd Gminy Raba Wyżna

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}