W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Sieniawa

Malownicza wieś leżąca w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Raba Wyżna w wąskiej dolinie u źródeł rzeki Raby.

Nazwa Sieniawa prawdopodobnie wywodzi się od  słowa „sień” - zaciemnionego pomieszczenia prowadzącego do dalszej części domu. Miejscowość rozciąga się na długości około 6 km wzdłuż rzeki rozdzielająca  dolinę na dwa pasma: lewe pasmo Gorców, a prawa pasmo  Podhala. Miejscowość została założona w XVI przez Wawrzyńca Spytko Jordana. Od pierwszej połowy XVII Sieniawa stała się własnością dziedziców- pierwszym był Kasper Sierakowski z Bogusławic, który  wybudował  piękny dwór wraz z zabudowaniami i jest ona ozdobą wsi do dziś. Obecnie Sieniawa liczy około 1920 mieszkańców.

NOWY KOŚCIÓŁ

Samodzielna parafia w Sieniawie została erygowana przez metropolitę krakowskiego, kard. Franciszka Macharskiego dekretem z 1 lutego 1983 r. Jej pierwszym proboszczem został mianowany pochodzący z Nowego Targu ks. Tadeusz Kubowicz, który bardzo szybko przystąpił do budowy nowej świątyni. Budowę nowego kościoła  rozpoczęto w rok 1987 r., a  prace zostały zakończone w 1989 r. Kamień węgielny, pochodzący z grobu św. Piotra w Rzymie poświęcony przez papieża Jana Pawła II, wmurował 21 października 1990 r. metropolita krakowski. 28 lipca 2001 to ważna data w historii miejscowości wtedy bowiem nastąpiła konsekracja nowej świątyni pw. Niepokalanego Serca NMP w przez J. Em. ks. kard. Franciszka Macharskiego. Projekt kościoła wykonał mgr inż. architekt Tadeusz Jędrysko. Obraz umieszczony w ołtarzu głównym, przedstawiający Niepokalane Serce Najświętszej Marii Panny, został namalowany przez artystkę Marię Przyborowską z Warszawy. Jej mąż, oficer Wojska Polskiego, po 17 września 1939 dostał się do niewoli radzieckiej i osadzony w obozie jenieckim w Starobielsku, po czym został przez NKWD zamordowany w Katyniu w kwietniu 1940. Malarka przyjechała do Sieniawy w 1941. W 1956 przekazała obraz w prezencie ks. proboszczowi parafii Raba Wyżna Józefowi Polońskiemu. Obraz z jego woli umieszczono w sieniawskim kościółku św. Antoniego, a po wybudowaniu nowej świątyni Niepokalanego Serca NMP został do niej przeniesiony.

Więcej informacji na stronie:

Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Sieniawie.
Kościół  Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Sieniawie.

 

SZKOŁA PODSTAWOWA

Historia szkoły w Sieniawie sięga 1908 roku, zachowała się z tego okresu kroniki. W czasie istnienia szkoły, „poprzecinały” dwie wojny światowe i trzy  zmiany ustrojowe państwa – w 1918 r., w 1945 r. i w 1989 r. Ta ostatnia przyspieszyła rozwój placówki i nadała jej nowoczesny kształt. Pierwszy budynek powstał w 1913 i skład się tylko z dwóch sal. W 1949  zaczęła się budowa boiska oraz  powstał Komitet Budowy Szkoły. Nowy budynek został oddany do użytku  w 1956 roku. 27 listopada 1983 roku Szkole Podstawowej w Sieniawie nadano imię piewcy Gorców – Władysława Orkana. Od tamtego dnia, co roku pod koniec listopada obchodzone jest Święto Szkoły, a tego dnia władza przechodzi w ręce uczniów. Dziś szkoła mieści się w dużym budynku z wybudowaną salą gimnastyczną w 2004 roku.

Budynek Szkoły Podstawowej im. Władysława Orkana w Sieniawie
Budynek Szkoły Podstawowej  im. Władysława Orkana w Sieniawie

 

REMIZA OSP

Straż pożarna w Sieniawie powstało w 1936 roku. Jego założycielami byli Andrzej Pałasz oraz Stanisław Wierzba.

 Budynek Ochotniczej Straży Pożarnej w Sieniawie.
Remiza OSP w Sieniawie

 

DWOREK

Więcej informacji znajdziemy w „ZABYTKI I ARCHITEKTURA‘’

KOŚCIÓŁEK DREWNIANY

Więcej informacji znajdziemy w „ZABYTKI I ARCHITEKTURA‘’

DWORZEC PKP

Więcej informacji znajdziemy w „ZABYTKI I ARCHITEKTURA‘’

STARA PLEBANIA

Więcej informacji znajdziemy w „ZABYTKI I ARCHITEKTURA‘’

DZWONNICA

Więcej informacji znajdziemy w „ZABYTKI I ARCHITEKTURA‘’

KAPLICZKA (koło dworca PKP)

Więcej informacji znajdziemy w „ZABYTKI I ARCHITEKTURA ‘’

KAPLICZKA PW. MATKI BOSKIEJ OPIEKUNKI

Więcej informacji znajdziemy w „ZABYTKI I ARCHITEKTURA ‘’

 

 Źródła:
https://zabytek.pl/pl/obiekty/kapliczka-pw.-matki-bosk-861052
Kościół św. Antoniego w Sieniawie – Wikipedia, wolna encyklopedia
100-lecie Szkoły Podstawowej w Sieniawie – biuletyn
Urząd Gminy Raba Wyżna -,, Szlakiem historii Gminy Raba Wyżna” wydanie z 2014 r.
Folder ,,Gmina Raba Wyżna”wydanie z 2004 r
Foto: Urząd Gminy Raba Wyżna

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}