W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Rokiciny Podhalańskie

Piękna malownicza wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Raba Wyżna w dolinie rzeki Raby, do której wpływają potoki łączące się w jeden wspólny zwany Rokicianką.

Wspaniałe widoki roztaczają się w stronę Beskidu zachodniego z widokiem na Babią Górę, od strony południowej  błękitny łańcuch Wysokich Tatr, a od strony północnej masywna góra Luboń.
Nazwa miejscowości pochodzi z gwarowego określenia gatunku wierzby zwanego ,,rokitą”. Początki osadnictwa przypadają na wiek  XII i XIII, a planowaną akcję osadniczą rozpoczął zakon Cystersów. W 1584 roku Rokiciny weszły w posiadanie  Spytków -Jordanów i należały do parafii w Rabce, a od 1629r. do parafii w Rabie Wyżnej. Wieś została podzielona na role, których nazwy powstały od pierwszych właścicieli. Od roku 1989 Rokiciny stały się  samodzielną parafią.
Obecnie miejscowość Rokiciny Podhalańskie  liczą około 1720 mieszkańców.

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY

W roku 1989 dzięki inicjatywie ks. Stanisława Dziwisza oraz mieszkańców miejscowości powstał Kościół pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego wraz z cmentarzem i kaplicą cmentarną. Zrobiono i wypalono 80 tysięcy cegieł, gromadzono stal, piasek i deski. W ciągu kliku lat mieszkańcy wybudowali nowoczesny kościół z pięknym nowoczesnym ołtarzem darem od Polonii Chicago, a poświecenie odbyło się 4 sierpnia 1996 roku gromadząc licznych duchownych (około 40 księży) w tym metropolita krakowski Kardynał Franciszek Macharski. Kościół został wybudowany na niewielkim wzniesieniu, z którego rozpościera się widok na lasy i domostwa Rokicin. Na dziedzińcu koło kościoła parafialnego został postawiony pomnik, wykonany przez artystę rzeźbiarza Jana Sieka z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II. Przedstawia on postać Jana Pawła II i arcybiskupa Stanisława Dziwisza stojących pod krzyżem. Jego pomysłodawcą był proboszcz parafii w Rokicinach Podhalańskich ks. Antonii Syc.

Więcej informacji na stroni parfii: https://www.rokicinyparafia.pl/

Kościół parafialny pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Rokicinach Podhalańskich
Kościół parafialny pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Rokicinach Podhalańskich

 

SZKOŁA PODSTAWOWA

Początki szkoły datuje się na 1888 rok, który jest odnotowany w kronice szkolnej. Była to szkoła jednoklasowa, a nauka odbywała się  w chatce góralskiej  zwana ,, Domkiem Pustelnika” należąca do Szymona Gracza. W 1899 roku po kliku wezwaniach Rady Szkolnej Okręgowej oddano do użytku dwuizbową szkołę i uczyły się w niej dwie klasy. W czasie I wojny światowej zaczęła uczyć  Zofia Dembińska, która szybko zyskała sympatie mieszkańców  i została kierowniczką szkoły. W latach 1929-1947 uczyło się w szkole około 90 uczniów w 4 oddziałach
i pracowały  już trzy nauczycielki a w 1948 szkoła otrzymuje nazwę ,,Szkoła Ogólnokształcąca Podstawowa” i uczęszczało do niej siedem klas licząc w sumie 136 uczniów. Dzięki Komitetowi Budowy Szkoły i Anny Filipek  05.01.1959 roku oddano do użytku piękny nowy budynek szkolny oraz powstało nowe boisko szkolne , duży ogród i sad. W roku 1979 przy udziale dyrektora szkoły Zofii Kołodziej, mieszkańców wsi oraz Kopalni Węgla Kamiennego Makoszowy  został rozbudowany budynek szkoły, dzięki temu dzieci rozpoczęły naukę w dwóch budynkach i nie musiały uczęszczać do szkoły na dwie zmiany. 05 czerwca 1988 roku odbyło się nadanie szkole imienia Bronisława Czecha wielkiego sportowca i patrioty. Po wielkich staraniach  dyrektora szkoły Danuty Faber  02.06.2009 roku  poświęcona i oddano do użytku została nowa  sala gimnastyczna, która cieszyła zarówno uczniów jak i mieszkańców wsi korzystających z obiektu.

Więcej informacji na stronie Szkoły Podstawowej: https://www.zsprokiciny.rabawyzna.pl/

Szkoła Podstawowa im. Bronisława Czecha w Rokicinach Podhalańskich
Budynek szkoły podstawowej im. Bronisława Czecha w Rokicinach Podhalańskich

 

REMIZA OSP

W 1960 r. powstała Ochotnicza Straż Pożarna. Rejestracji dokonano wtedy w Urzędzie Gromady w Chabówce, gdyż w tym okresie należało tam sołectwo . Po dwóch latach starań rozpoczęła się praca nad budową remizy. Prace budowlane przebiegały bardzo sprawnie i bez żadnych dłuższych przerw. W 1976 r odbyło się uroczyste otwarcie i była oddana do użytku nie tylko dla strażaków, ale również mieszkańców jako dom weselny, a na poddaszu budynku umieszczono także przedszkole. W ciągu następnych lat remizę przebudowano i wykonano dodatkowy garaż dla samochodu bojowego, a przy okazji zwiększyła się sala zabaw pod uroczystości weselne jak i sala dla przedszkola. W latach 2007-2008 w ramach inwestycji gminnych przebudowano teren wokół remizy i powstał duży parking oraz plac zabaw.

Budynek remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Rokicinach Podhalańskich.
Remiza OSP w Rokicinach Podhalańskich

 

POMNIK

Na terenie gminy Raba Wyżna znajduje się wiele miejsc upamiętniających czas wojny i okupacji, gdzie toczyły się walki zbrojne. Wśród takich miejsc jest  pomnik poświęcony mieszkańcom Rokicin Podhalańskich zamordowanych podczas II wojny światowej.

Pomnik poświęcony mieszkańcom Rokicin Podhalańskich zamordowanych podczas II wojny światowej.
Pomnik poświęcony mieszkańcom  w Rokicinach  Podhalańskich

 

KLASZTOR

 Więcej informacji znajdziemy w „ZABYTKI I ARCHITEKTURA ‘’

GROTA

 Więcej informacji znajdziemy w „ZABYTKI I ARCHITEKTURA ‘’

KAPLICZKI

 Więcej informacji znajdziemy w „ZABYTKI I ARCHITEKTURA ‘’

PRZYDROŻNA KAPLICZKA

 Więcej informacji znajdziemy w „ZABYTKI I ARCHITEKTURA ‘’

 

Źródła:
Urząd Gminy Raba Wyżna -,, Szlakiem historii Gminy Raba Wyżna” wydanie z 2014 r.
Ochotnicza Straż pożarna w Rokicinach Podhalańskich w latach 1960-2010  wspomnienia Edwarda Antolaka
Folder ,,Gmina Raba Wyżna”wydanie z 2004 r
Rokiciny Podhalańskie miejscowość i szkoła dawniej i dziś – opracowanie nauczyciele Szkoły
https://www.rokicinyparafia.pl/
https://parafiarabawyzna.pl/zarys_historii_parafii_raba_wyzna_27.html
25- LECIE klubu Raba Wyżna w Ameryce Północnej – rodzina Kuczajów
https://www.zsprokiciny.rabawyzna.pl/
Foto: Urząd Gminy Raba Wyżna

 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}