W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Raba Wyżna - Rokiciny Podhalańskie - Raba Wyżna

Szlak rowerowy Raba Wyżna - Rokiciny Podhalańskie - Raba Wyżna

Zdjęcie przedstawia trasę rowerową zaczynającą się w Rabie Wyżnej biegnąca górami do Rokicin Podhalańskich i kończąca się w Rabie Wyżnej

Wyruszyliśmy w trasę rowerową, która  rozpoczyna się przy budynku Gminy w miejscowości Raba Wyżna i biegnie  drogą lokalną do Krzyża milenijnego oraz kapliczki św. Huberta. Następnie wjeżdżamy  w szlak prowadzony na Rabską Górę, kierując się do miejscowości Rokiciny Podhalańskie. W dalszej kolejności  mijamy Piątkową Górę i szczytami przejeżdżamy w kierunku  Raby Wyżnej drogą pierwotną do miejsca początkowego.  Całość trasy  liczy około 16,0  km, większa  połowa  trasy biegnie po  wzniesieniach. Jest to trasa określana jako średnia, ale dla początkujących rowerzystów może być bardzo  wymagająca.


Pierwszy odcinek trasy biegnie drogą, która prowadzić nas w górę pomiędzy domami do Krzyża Milenijnego (1), z którego roztacza się piękny widok panoramy Raby Wyżnej. Krzyż został postawiony w 2000 roku, jest wierną  kopią krzyża na Giewoncie. 

Dalsza  trasa prowadzi nas droga leśną  w kierunku polany Ojca Świętego Jana Pawła II, gdzie został postawiony  przypominający głaz z tablicą pamiątkową. Na polanie znajduje się również kapliczka  św. Huberta ufundowana przez  koło łowiecki „Głuszec” i nadleśnictwo Nowy Targ. Raz w roku w czerwcu odprawiana jest tam msza święta w intencji młodzieży. Jest to także dobre miejsce na odpoczynek z ławeczkami oraz wyznaczonym miejscem na ogniska.


Wyruszamy w dalszą trasę  szlakiem prowadzącym nas na Rabską Górę (783 m n.p.m.). Jest to  najdalej na zachód wysunięta kulminacja Gorców.  Bardziej strome południowe stoki opadają na Sieniawę, zachodnie na Rabę Wyżną, a północne nad Rokiciny Podhalańskie. Ciekawostką jest, że Rabska Góra leży na tym samym południku, co tatrzański Giewont. Nazwa Rabska Góra notowana  jest już w XIX w., ale przez miejscową ludność częściej używane jest określenie Wierchy. Na  szycie właśnie tej góry znajduje się obelisk w formie granitowej płyty postawiony z okazji Roku Jubileuszowego 2000.


 Dalsza część trasy prowadzi prze las , z którego szybko wyjeżdżamy na  polanę, bardzo rozległą do szosy „Zakopianki”. Skręca na niej w lewo i prowadzi przez około 100 metrów łąkami  przy szosie, którymi szlak odchodzi od „Zakopianki” do lasu rosnącego poniżej w dół do doliny wsi Rokiciny Podhalańskie.  Gdy osiągamy dno doliny, skręcamy w prawo  na role Grycówka, gdzie wspinamy się  po stoku Piątkowej  Góry (714 m n.p.m.). Kościółek na Piątkowej Górze wybudowano w 1757 roku w miejscu dawnej kaplicy.

Po krótkim  odpoczynku kierujemy się  na lewo droga polną biegnąca wzniesieniami i stopniowo  schodząca  w dół Rokicin. Na tym szlaku można zobaczyć piękny krajobraz  miejscowości oraz widoki Babiej Góry. W miejscowości Rokiciny wjeżdżamy na drogą gminną, gdzie po drodzę mijamy szereg obiektów o walorach zabytkowych m.in: Klasztor oraz Park Dworski (2) oraz Grota Maryjna powstała w 1927 r. (3), a następnie przecinamy drogę wojewódzką  kierując się na role Łysa Góra.

Reszta drogi przebiega  bardzo łatwo i prowadzi nas w dół do naszego początkowego punktu trasy przy gminie w Rabie Wyżnej (4)

 

Źródło:
Foto: Urząd Gminy Raba Wyżna

 

Raba Wyżna - Rabska Góra - Rokiciny Podhalańskie - Raba Wyżna

Zobacz trasę w Traseo
{"register":{"columns":[]}}