W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

100-lecie OSP Kisielany

10.09.2021

100-lecie OSP Kisielany

Historia powstania Straży Ogniowej w Kisielanach, bo tak wtedy była nazwana sięga trudnego okresu w dziejach historii naszego narodu a mianowicie okresu po pierwszej wojnie światowej. W latach 1918-1920 w wojsku spotkało się dwóch młodzieńców Jan Wachowicz z Niwisk oraz Adolf Serzycki mieszkaniec Kisielan-Żmich. Ci mężczyźni widząc ruiny i zgliszcza, jakie niosła za sobą wojna umówili się, że jak wrócą do rodzinnych domów założą Straż Ogniową. Wiedzieli oni, bowiem że uświadomienie ludzi oraz ich zaangażowanie mogłoby zapobiec albo przynajmniej zmniejszyć straty, jakie niosą za sobą pożary.

Po powrocie ze służby obaj młodzieńcy ziścili swoje plany i w 1920 roku powstała pierwsza Straż Ogniowa w Kisielanach Żmichach. Jej pierwszym komendantem i współzałożycielem był wspomniany Adolf Serzycki.

W tamtych latach rozpoczęto również budowę budynku straży tzw. Strażnicy. Siedziba strażnicy była w lesie za potocznie nazywaną drogą Stodolną. Społeczność Kisielan była bardzo zaangażowana w wybudowanie strażnicy. Niektórzy mieszkańcy podarowali bale, inni pieniądze, jeszcze inni włożyli swoją pracę. Dzięki wspólnemu wysiłkowi powstał budynek, który był miejscem nie tylko gdzie spotykali się strażacy, ale również potańcówek. Zbiórki strażackie odbywały się regularnie, co tydzień.

OSP Kisielany obchodziły w dniu 4 września 2021 r. jubileusz 100-lecia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

Gospodarzem uroczystości była Jednostka OSP Kisielany.

W uroczystości udział wzięli: Wójt Gminy Mokobody i jednocześnie Prezes Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Mokobodach Iwona Księżopolska, Córka założyciela OSP w Kisielanach-Żmichach Zyta Wiewiórka, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP Druh Dariusz Stopa, Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach st. bryg. Waldemar Rostek, Przedstawiciel Mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzej Lisiecki, Dyrektor Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie Delegatura w Siedlcach Magdalena Sałata, Wice-Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Mokobodach Druh Boruc Piotr, Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 1 KM PSP w Siedlcach bryg. Tomasz Ławecki, zaproszeni goście, Przedstawiciele OSP z gminy Mokobody oraz poczty sztandarowe wystawione przez OSP Mokobody i OSP Niwiski oraz mieszkańcy.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w Kościele Parafialnym w Suchożebrach w intencji strażaków, sprawowana przez Księdza Pawła Tomaszewskiego wikariusza parafii w Suchożebrach

Po mszy na placu przed strażnicą OSP Kisielany-Żmichy Gospodarze powitali wszystkich uroczystym apelem, podczas którego odbyło się złożenie meldunku Prezesowi ZOP ZOSP RP Dariuszowi Stopie, przegląd pododdziałów, podniesienie flagi państwowej na maszt oraz odczytanie rysu historycznego OSP Kisielany.

Dalszym etapem uroczystości było wręczenie odznaczeń wyróżniającym się strażakom. Uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej druhowie z OSP Kisielany odznaczeni zostali Złotym Znakiem Związku OSP RP, Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Medalami Za Zasługi Dla Pożarnictwa, Odznaką Wzorowy Strażak, Odznakami " Za wysługę … lat"

Końcowym etapem uroczystości było uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy.

Zdjęcia (157)