W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

EDP Renewables staje się pionierem w Polsce dzięki innowacyjnemu projektowi hybrydowemu w Konarach

15.09.2023

W malowniczej okolicy Konary, na terenach dwóch urokliwych gmin w województwie wielkopolskim, Gołańcz i Margonin, w dniu 12 września EDP Renewables uroczyście otworzyło nową farmę fotowoltaiczną o mocy 45 MW. Projekt Konary to kolejne potwierdzenie innowacyjności i pionierskiej roli EDP Renewables w przyśpieszniu transformacji energetycznej Polski.

7 osób przecinających wstęgę przed farmą fotowoltaiczną

Projekt Konary stanowił nie tylko unikalność na krajowej mapie, ale także w skali Europy Środkowo-Wschodniej. To przykład wykorzystania koncepcji cable-pooling (czyli hybrydyzacji), gdzie istniejąca infrastruktura przyłączeniowa była dzielona przez kilka źródeł energii odnawialnej (OZE) o komplementarnym profilu pracy.  

W Konarach pokazujemy, że idea współdzielenia sieci przez uzupełniające się technologie OZE, realizowana przez nas z powodzeniem w Portugalii i Hiszpanii, również w Polsce może uwolnić potencjał przyłączenia dodatkowych gigawatów OZE. Przy aktualnych cenach energii i w obliczu – miejmy nadzieję przejściowego - wyczerpania się tradycyjnych możliwości przyłączania nowych mocy OZE do sieci, cable pooling może przynieść ulgę polskim odbiorcom energii - podkreśla Bartosz Fedurek, Dyrektor Generalny EDP Renewables Polska. – Co istotne, inwestycję w Konarach realizujemy na terenie gmin, z którymi współpracujemy już wiele lat w obszarze farm wiatrowych, wzmacniając tym samym naszą lokalną obecność. Nasze wiatraki w Margoninie i Gołańczy produkują czystą energię od ponad kilkunastu lat. Chcemy kontynuować nasze zaangażowanie i rozwijać koncept cable poolingu w Polsce, by stać się liderem w wykorzystywaniu tej technologii w Polsce.   Farma Konary korzystała z tej samej stacji odbiorczej, co przylegająca do niej farma wiatrowa Pawłowo o mocy 79,5 MW, również należąca do EDP Renewables. Całkowita moc przyłączeniowa stacji nie zmieniała się. Dla zapewnienia spełnienia wszystkich wymogów operatora systemu przesyłowego, firma skorzystała z innowacyjnych, dostosowanych algorytmów.

Już w dniu 21 września EDPR otworzy kolejny projekt - Przykona PV, który będzie jedną z największych instalacji tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej o mocy łącznej 200 MW.

Od 2008 roku, kiedy EDP Renewables rozpoczęło swoją działalność w Polsce, firma zrealizowała projekty o mocy niemal 900 MW, co dowodzi jej zaangażowania w przyspieszenie transformacji energetycznej w kraju i na świecie. Firma skupia się także na wspieraniu rozwoju ekonomicznego i społecznego lokalnych społeczności. Inicjatywy prowadzone przez EDP Renewables w gminach, takie jak program edukacyjny "Twoja Energia" czy turniej piłkarski "Wind Cup", to przykłady działań biznesu o odpowiedzialnym społecznym podejściu.

Źródło: EDP Renewables

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}