W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Zelewo

Zelewo (Zélewò), wieś sołecka usytuowana przy drodze krajobrazowej zwanej Kępą Górecką. Najstarsze ślady osadnictwa datowane są na wczesną epokę żelaza, co potwierdziły znaleziska grobów skrzynkowych w latach 20. XX w. Według ksiąg komturstwa gdańskiego, Zelewo należało do dóbr właścicieli okręgu puckiego, na prawie polskim.  Pierwsza spisana wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1400 roku, gdzie wymienia się Jeska i Matzka z Zelowe, którzy wstawili się przed lęborskim sądem ziemskim.  Do końca XVII w. należało do rodu Zelewskich, a od XVIII w. zostało podzielone na 5 części udziałow szlacheckich, z których dwa należały do rodziny Zelewskich, a pozostałe do Ustarbowskiego, Poblockiego, Tempskiego. Następnie w roku 1860 Zelewo wraz z folwarkiem Bielawa było podzielone między trzech właścicieli: von Paschkena, von Zelewskigo i von Poblockiego. W roku 1873 cały podzielony majątek szlachecki został zamieniony w gminę wiejską Seelau. W grudniu 1873 roku wydzielono Grabowin z obszaru dworskiego Rybno i włączono do gminy wiejskiej Seelau. W okresie międzywojennym, w okresie od 1920 roku do 01.09.1939 roku Zelewo należało do Polski i było wsią graniczną między Polską a Niemcami. Od roku 1884 w Zelewie funkcjonowała Szkoła Powszechna. Pierwszym jej kierownikiem i nauczycielem (jedynym, któremu nadano tytuł rektora szkoły powszechnej) do roku 1900 był Franciszek Szornak  (ur. 1857 roku w Szemudzie).

Zabytki architektoniczne: pozostałości majątku rodu Zelewskich, budynek szkoły z II połowy XIX w. położone przy ul.Długiej.

Ponadto warto zobaczyć:  rzekę Redę leniwie wijącą się wśród łąk.

Warto wiedzieć: Zelewo znajduje się w najniżej położonym punkcie gminy (35 m.n.p.m.). Nazwa Zelewo pochodzi błota, bagna. W okresie międzywojennym nauczycielem szkoły w Zelewie był znany pisarz kaszubski Aleksander Labuda (Guczów Mack). W Zelewie mieszkał i pracował  poseł na Sejm II RP Antoni Groth, urodziła się Otylia Szczukowska (córka Franciszka Szornaka), znana rzeźbiarka powiatu wejherowskiego. Wiele ciekawych informacji o życiu  wsi dostarcza „Kronika szkoły powszechnej od 1884-1945 roku”.

Sołtys Dariusz Miotk
Tel.: 693 999 219

{"register":{"columns":[]}}