W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Trasa Kaszubska otwarta

21.12.2022

Trasa Kaszubska

Źródło: https://www.gov.pl/web/gddkia-gdansk

Udostępniona do ruchu została droga ekspresowa S6 między węzłami Strzebielino i Gdynia Wielki Kack. Od początku października br. kierowcy korzystają z fragmentu od Bożepola Wielkiego do Strzebielina, a teraz do ich dyspozycji jest w sumie już ok. 42 km dwujezdniowej drogi ekspresowej.

Już teraz wiadomo, że nowa trasa wpłynie na komfort poruszania się po województwie pomorskim. Przybliży mieszkańcom Trójmiasta tereny w zachodniej części województwa i znacząco poprawi czas przejazdu i bezpieczeństwo ruchu drogowego. Kierowcy jadący między Bożepolem Wielkim a Gdynią, pokonają tę trasę w ok. 25 zamiast dotychczasowych 75 minut.

Trzy odcinki realizacyjne

Droga ekspresowa S6 była podzielona na trzy odcinki realizacyjne: Bożepole Wielkie - Luzino, Luzino - Szemud i Szemud - Gdynia. Przekrój drogi stanowią co do zasady dwie jezdnie po dwa pasy ruchu z pasem awaryjnego postoju. Odcinek najbardziej obciążony ruchem - między Chwaszczynem a Gdynią Wielkim Kackiem - ma po trzy pasy i pas awaryjny. Ponadto, w ramach tej inwestycji, Obwodnica Trójmiasta na gdyńskim węźle została rozbudowana do trzech pasów ruchu. Na trasie zlokalizowano siedem węzłów: Bożepole Wielkie, Strzebielino, Luzino, Szemud, Koleczkowo i dwa węzły zespolone - Chwaszczyno i Gdynia Wielki Kack. W styczniu zostaną udostępnione dwa Miejsca Obsługi Podróżnych w Kamieniu (po jednym dla każdego kierunku). Powstały na nich parkingi z toaletami oraz place zabaw dla dzieci. Docelowo, wyłoniony w przetargu dzierżawca wybuduje tam stacje paliw oraz punkty gastronomiczne. Stosowne umowy zostały już podpisane i trwa faza projektowa.

W ramach inwestycji zostało zbudowanych 66 obiektów inżynierskich. Jednym z największych obiektów jest przeszło 200-metrowa estakada w Milwinie, która przechodzi nad głęboką doliną leśną na wysokości blisko 30 m.

W trakcie realizacji inwestycji wybudowano również infrastrukturę towarzyszącą drodze ekspresowej - drogi poprzeczne oraz drogi obsługujące tereny przyległe do inwestycji. Przebudowano sieci teletechniczne, gazociągi, linie energetyczne a także fragment trakcji trolejbusowej w Gdyni.

Ochrona środowiska

Nie zapomnieliśmy o środowisku - wybudowaliśmy urządzenia ochrony środowiska takie jak m.in. ekrany akustyczne, przejścia dla zwierząt (wśród nich dwa przejścia górne dla zwierząt dużych - pierwsze tego typu w woj. pomorskim) i system odwodnienia ze zbiornikami podczyszczającymi wody opadowe.

Na uwagę zasługuje nowa nawierzchnia na węźle Gdynia Wielki Kack na Obwodnicy Trójmiasta i dalej w ciągu nowej S6 w kierunku Chwaszczyna. Jest ona cichsza niż dotychczas budowane na Pomorzu. Dzięki specjalnej strukturze oraz składowi, skutecznie ogranicza hałas generowany przez ruch pojazdów.

Koszty

Koszt inwestycji składający się z projektowania, wykupy gruntów, nadzorów i prac budowlano-montażowych wynosi przeszło 2,1 mld zł. Budowa drogi ekspresowej S6 Bożepole Wielkie - Gdynia została dofinansowana z funduszy Unii Europejskiej - Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko kwotą przeszło 984 mln zł.

Specjalne tablice na Miejscach Obsługi Podróżnych

Na spotkaniach z przedstawicielami Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego rozmawialiśmy na temat obecności języka kaszubskiego na przydrożnych znakach. Wspólnie opracowaliśmy tablice informacyjne, które będą umieszczone na dwóch Miejscach Obsługi Podróżnych w Kamieniu.

Będą na nich umieszczone informacje m.in. o Kaszubach - w trzech wersjach językowych - po kaszubsku, polsku i angielsku.

Przypominamy, że dotychczas przy drogach krajowych nr 6, 7 i 20 w województwie pomorskim zostały ustawione łącznie 122 tablice z nazwami dwujęzycznymi 30 miejscowości.

Podstawowe informacje i harmonogramy

Bożepole Wielkie - Luzino

Długość: ok. 10 km

Wykonawca: PORR

Nadzór: Lafrentz Polska

Wartość umowy na realizację: ok. 338 mln zł

Łączna wartość kontraktu (prace budowlane, nadzór nad inwestycją, badania archeologiczne oraz odszkodowania za nieruchomości): ok. 422,7 mln zł

 

Harmonogram

11 czerwca 2018 r. - podpisanie umowy i rozpoczęcie prac projektowych

11 marca 2019 r. - złożenie wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID)

26 marca 2020 r. - uzyskanie decyzji ZRID 

 

Luzino - Szemud

Długość: ok. 10 km

Wykonawca: Budimex

Nadzór: ZBM

Wartość umowy na realizację: ok. 336 mln zł

Łączna wartość kontraktu: ok. 422 mln zł

 

Harmonogram

11 czerwca 2018 r. - podpisanie umowy i rozpoczęcie prac projektowych

11 kwietnia 2019 r. - złożenie wniosku o decyzję ZRID

21 października 2019 r. - uzyskanie decyzji ZRID 

 

Szemud - Gdynia Wielki Kack

Długość: ok. 22 km

Wykonawca: Polaqua

Nadzór: Egis Polska

Wartość umowy na realizację: ok. 817 mln zł

Łączna wartość kontraktu: ok. 1,27 mld zł

 

Harmonogram:

26 marca 2018 r. - podpisanie umowy i rozpoczęcie prac projektowych

26 stycznia 2019 r. - złożenie wniosku o decyzję ZRID

24 września 2019 r. - uzyskanie decyzji ZRID dla odcinka Szemud - Chwaszczyno

10 października 2019 r. - uzyskanie decyzji ZRID dla odcinka Chwaszczyno - Gdynia Wielki Kack

 

Materiały

Mapka​_Trasa Kaszubska
mapka.jpg 0.60MB
{"register":{"columns":[]}}