W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Robakowo

Robakowo (Robôkòwò), wieś sołecka, w której stwierdzono  ślady osadnictwa z epoki neolitu, epoki brązu i wczesnej epoki żelaza. Stwierdzono również okres wpływów rzymskich.  Pierwsze pisemne wzmianki o tej wsi pochodzą z 1335 roku. Robakowo było podzielone na wiele udziałów szlacheckich. Właścicielami Robakowa byli kolejno: Bartłomiej Robakowski, Maciej Otto, Jakub Miodane. Od 1773 roku należało do Jana Fryderyka von Jannewitz, von Chmielińskiego, von Gowińskiego. W roku 1848 było już czterech właścicieli szlacheckich: Michał von Gowiński, Jan von Malottke, Wincenty i Feliks von Warzewsccy. W 1862 roku udział Gowińskiego przeszedł na Ferdynanda von Zelewskiego, zaś udział Warzewskiego na von Sychowskiego, na wybudowanie Swichowa.
W okresie międzywojennym znajdowały się tam dwa duże majątki (folwarki) należące do rodziny Pries. Z dawnych zabudowań zachowała się stajnia podworska, posiadająca ozdobne detale architektoniczne oraz budynek szkoły. Na budynku szkoły znajduje się tablica upamiętniająca nauczyciela tej szkoły, kierownika szkoły, porucznika Stefana Lewińskiego, który zginął w walce obronnej kraju w 1939 roku.

Zabytki architektoniczne: stajnia podworska z XIX w. (ul.Dworska), szkoła z 1907 roku (ul.św.Jana).

Osobliwości przyrodnicze: użytek ekologiczny „Robakowski Moczar”, położony między Robakowem a Gościcinem (pow.2,01ha).

Szlaki turystyczne: miejsca rekreacyjno – sportowe w kompleksie leśnym, rozpoczynające się od parkingu leśnego wyposażone w urządzenia do ćwiczeń, przystosowane  do uprawiania biegów, z wyznaczonymi trasami nordic walking:  „Orzechówki” (3 km), „Kusego” (5,4 km), „Żurawia” (9,3 km), „Widokowa (15,3 km). Wyznaczone  ciągi pieszo – jezdne w kierunku Luzina i Sychowa.

Warto wiedzieć: Funkcję kierownika szkoły w okresie międzywojennym na terenach przygranicznych mogła pełnić osoba, posiadająca stopień wojskowy. Porucznik Stefan Lewiński, w okresie międzywojennym, prowadził wszystkie uroczystości patriotyczne.

Sołtys Marzena Pallach
Tel.: 660-104-624

{"register":{"columns":[]}}