W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Punkty pomocy finansowej UNHCR dla uchodźców otwarte w Gdańsku i Gdyni

Punkt-UNHCR-foto

Uciekające przed wojną ukraińskie rodziny, przebywające w województwie pomorskim mogą otrzymać finansowe wsparcie w ramach programu UNHCR. W Gdańsku oraz w Gdyni otwarto punkty doraźnej pomocy gotówkowej przeznaczonej dla uchodźców.

W ramach prowadzonego przez Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych UNHCR programu Multipurpose Cash Assistance, w województwie pomorskim uruchomiono dwa punkty doraźnej pomocy gotówkowej przeznaczonej dla uchodźców, w Gdańsku w budynku „Zieleniak” przy ul. Wały Piastowskie 1 oraz w Gdyni przy ul. 10 lutego 26. Głównym zadaniem punktów będzie rejestracja i następnie monitorowanie wypłacania pomocy gotówkowej dla uchodźców.

Aby otrzymać wsparcie, uchodźca musi wypełnić i wysłać specjalny formularz znajdujący się na stronie internetowej UNHCR. Na podany w nim polski numer telefonu otrzyma SMS z terminem, w którym ma się zgłosić do centrum rejestracyjnego, gdzie pobrane zostaną dane biometryczne wnioskodawcy, niezbędne aby zapobiec uzyskiwaniu świadczeń gotówkowych w kilku punktach jednocześnie. Po dopełnieniu wszystkich formalności uchodźcy mogą liczyć na wsparcie w formie  3-miesięcznych wypłat w wysokości 710 zł na głowę rodziny oraz 610 zł na głowę każdego z jej członków (łącznie maks. 4 osoby). Pieniądze przekazywane są w formie czeku BLIK, stąd ważne, by osoba ubiegająca się o tę pomoc miała własny telefon z polskim numerem. Specjalne kody będą wysyłane raz w miesiącu; na pobranie pomocy finansowej z bankomatu osoba ma siedem dni; pieniądze można podjąć w większości bankomatów (od razu w pełnej kwocie).

Dodatkowo w Gdyni działalność rozpoczyna też punkt Blue Dot, realizujący formułę wypracowaną we współpracy UNHCR i UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci). W miejscu tym  oferowane jest wsparcie dla dzieci i rodzin m.in. poprzez pomoc psychologiczną, psychospołeczną czy prawną, a także pomoc w łączeniu rodzin.

Oferta punktów doraźnej pomocy gotówkowej ma charakter ponadlokalny tzn. nie ogranicza się tylko do osób, które zatrzymały się w Gdańsku i Gdyni ale także do tych, którzy przebywają w innych miastach północnej Polski.

Punkt w Gdyni mieści się przy ul.10 lutego 26, na pierwszym piętrze budynku dawnej szkoły.  Jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.30.

W Gdańsku siedziba znajduje się przy ul. Wały Piastowskie 1, w budynku „Zielniak” i czynna jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8 do 16.

Wsparcie od Fundacji Biedronki

Jako uzupełnienie form wsparcia rzeczowego na Polsat Plus Arenie w Gdańsku osoby szczególnie potrzebujące będą mogły otrzymać karty przedpłacone lub e-Kody na zakupy do sklepów BiedronkaDzięki programowi Fundacji Biedronki „Witamy i pomagamy” można uzyskać trzykrotne doładowanie karty kwotą 300 zł (maks. 900 zł) do użytku w sklepach Biedronka. Karty otrzymują uchodźcy, którymi opiekują się organizacje pomocowe. Odrębną inicjatywą są jednorazowe e-Kody zasilane kwotą 50 zł. W Gdańsku karty można otrzymać na stadionie Polsat Plus Arena, ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1.

Źródło: https://pomocukrainie.pomorskie.eu/

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}