W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Nie płacisz za śmieci? Nie dostaniesz dodatku węglowego

03.10.2022

węgiel

Od 17 sierpnia 2022r. trwa przyjmowanie wniosków o dodatek węglowy. Wypłata jednorazowego świadczenia w wysokości 3 tys. złotych przysługuje gospodarstwom domowym, których głównym źródłem ogrzewania domu lub mieszkania jest urządzenie grzewcze na węgiel.  Może to być między innymi kocioł na paliwo stałe, kominek, koza lub piec kaflowy. Świadczenie należy się także osobom, które w swoich domach i mieszkaniach korzystają z ogrzewaczy powietrza, trzonów kuchennych, piecokuchni oraz kuchni węglowych.

Dodatek węglowy a śmieci

20 września 2022r. nastąpiła nowelizacja ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz. U. z 2022 r. 1692 ze zm.) zaostrzająca przepisy dotyczące weryfikacji składanych wniosków. Wprowadzono do niej między innymi zapis mówiący o tym, że dokonując weryfikacji wniosku o wypłatę dodatku węglowego Wójt, bierze pod uwagę w szczególności informacje wynikające z deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (zgodnie z art. 2 ust. 15a pkt. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022r. o dodatku węglowym). Przepisy uszczelniono, aby ograniczyć próby wyłudzenia dodatku węglowego oraz próby składania wniosków przez osoby, którym dodatek nie przysługuje.

Gmina może zatem sprawdzić, czy wnioskodawca płaci za odbiór śmieci, ale też ustalić ilość osób zamieszkujących w danym gospodarstwie domowym. Dane we wniosku o dodatek węglowy można porównać do danych w deklaracji śmieciowej. Przypominamy, że każdy właściciel nieruchomości, gdzie powstają odpady komunalne, ma obowiązek złożenia w swojej gminie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, zgodnie ze stawkami uchwalonymi w gminie.

Wnioski będą odrzucane

Jeśli liczba osób w gospodarstwie domowym, które złożyło wniosek o wypłatę dodatku węglowego, nie zgadza się z deklaracją o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, trzeba liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Po wykryciu nieprawidłowości nie tylko wniosek o dodatek węglowy zostanie odrzucony, ale dostaniemy również wezwanie do uregulowania zaległej opłaty za odbiór śmieci.

{"register":{"columns":[]}}