W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Milwino

Milwino (Milwino), wieś sołecka. O pierwotnym osadnictwie w tej wsi świadczą badania archeologiczne przeprowadzone w 1972 roku. Badaniem objęto cmentarzysko grobów skrzynkowych ze średniowiecznej kultury pomorskiej. Odnaleziono wówczas dwie popielnice całe, a jedną zniszczoną i ustalono ślady osady produkcyjnej, huty szkła. Eksponaty stanowią własność Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. W 1381 roku Milwino należało do wsi pogranicznych urzędu zakonnego Mirachowo i było jednym z dóbr „panków”, a od roku 1600 Milwino jest wymieniane jako wieś należąca do parafii Luzino. Właścicielami wsi byli Michał von Zelewski, Michał von Mach, Michał von Tempski, który był przez wiele lat reprezentantem dóbr rycerskich. Przez wieś przebiegał najstarszy szlak handlowy Via Regia. Pozostałością dawnego traktu jest bruk w kierunku Barłomina. W okresie międzywojennym oddana została do użytku szkoła podstawowa, która funkcjonowała do lat 60.tych XXw. Później funkcjonował  tam jeszcze oddział szkoły w Sychowie dla najmłodszych uczniów szkoły podstawowej. Ostatnią klasę z Milwina przeniesiono do Sychowa w 1991 roku.

Zabytki archeologiczne: Via Regia (szlak handlowy z południa Europy na północ).

Osobliwości przyrodnicze: groty w lesie (wejście na teren leśny od ul.Wejherowskiej – przed posesją 61b), enklawa przyrodnicza „Milwińskie Doły” (rozpoczyna się tuż za Milwińską Hutą i rozciąga się wzdłuż ul.Wejherowskiej do Milwina – po lewej stronie jadąc w kierunku Częstkowa).

Szlaki turystyczne: pieszy i rowerowy tzw. „Bruk Barłomiński”, biegnący Via Regią (od Barłomina przez Milwino i dalej w kierunku Gdańska), trasa Nordic Walking zwana „Widokową” (15,5 km) Robakowo – Milwino,  przez Dąbrówkę i Sychowo.

Punkt widokowy: Milwińska Huta – 201 m. n.p.m. z widokiem na panoramę Luzina (ul.Wejherowska).

Warto wiedzieć: W Milwinie widoczny jest cenny układ ruralistyczny – wsi placowej o kształcie regularnego trójkąta, którego boki  wyznaczały wiejskie drogi, przy których istniały zabudowania, a plac stanowił, dawniej, publiczne pastwisko dla bydła. Układ placowy pochodzi ze   średniowiecznej lokacji i należy do rzadko zachowanych na Pomorzu.

Sołtys Sylwia Trepczyk
Tel.: 798-869-543

{"register":{"columns":[]}}