W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Maria Krośnicka z Medalem Stolema

10.05.2023

zdjęcie

9.05 br. Maria Krośnicka z Luzina odebrała nagrodę dla osób wybitnie zasłużonych działalnością na rzecz rozwoju kultury Kaszub i Pomorza. Medal Stolema – przyznawany jest przez Klub Studencki Pomorania od 1967 r. Wśród wielu wyróżnień, odznaczeń i nagród przyznawanych w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim cieszy się największym uznaniem.

Przez ponad 44 lata pracy w kulturze (Pani Maria Krośnicka w trakcie swej kariery zawodowej pełniła funkcję dyrektor nie tylko Gminnej Biblioteki Publicznej w Luzinie, ale też Gminnego Ośrodka Kultury w Luzinie oraz GOSRiT w Luzinie) zorganizowała niezliczoną ilość konkursów, spotkań autorskich, lekcji bibliotecznych, dni kultury, sesji popularno-naukowych, wystaw, wakacji dla czytelników, dożynek i wiele innych imprez plenerowych oraz pozostałych, cennych dla luzińskiej społeczności przedsięwzięć. Zainteresowania dyrektor historią regionu, w tym historią Jej ukochanego Luzina przyczyniły się do stworzenia m.in. bogatego księgozbioru regionalnego w czytelni biblioteki w Luzinie. Maria Krośnicka jest założycielką Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego o. Luzino, a także Regionalnego Teatru Dramatycznego w Luzinie, któremu przewodniczy do dziś. Choć Pani Maria przeszła rok temu na emeryturę nie zamierza zwalniać tempa. Aktualnie jest prezeską nowo założonego Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego "Kukówka".

Podczas uroczystości, która odbyła się w Ratuszu Starego Miasta Gdańska nie zabrakło najbliższych Pani Marii – rodziny, przyjaciół, pracowników biblioteki, którą kierowała, Wójta Gminy Luzino Jarosława Wejer oraz przedstawicielki Rady Gminy Luzino – Aleksandry Meyer. Niespodzianką był dla laureatki występ Chóru Lutnia z Luzina. Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego -  Jan Wyrowiński, podczas gali wręczenia medalu powiedział: „Historii Luzina nie da się opisać z pominięciem osoby p. Marii”.

{"register":{"columns":[]}}