W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Kochanowo

Kochanowo (Kòchanowò), wieś sołecka o charakterze rolniczym, wydzielona w roku 1864 z dóbr kębłowskich. Leży na przedłużeniu drogi krajobrazowej Kępy Góreckiej. Najstarsze osadnictwo datowane jest na wczesną epokę żelaza. Nazwa Kochanowo powstała w latach 20  XX w. i wywodzi się od nazwiska właściciela wsi – Koch, który pod koniec XVIII w., zgodnie z modą romantyzmu, wybudował w niej pałacyk, założył  park i obszary leśne. W przyległym do pałacu  parku znajduje się grób właściciela majątku  Emila Kocha. Majątek ten, w 1936 roku  rozparcelowano, a nowi właściciele na wydzielonych gruntach postawili zabudowania zwane Poniatówkami.

Zabytki architektoniczne: pałac z XVIII w.,  wraz z częścią parku (nad stawem), dawna stajnia i obora, zabudowania Poniatówki, położone przy ul.Borysiewicza.

Warto wiedzieć:  Z inicjatywy ks. Bernarda Gończa i Kółka Rolniczego w Kębłowie,  w roku 1938, na rozstaju dróg Kębłowo – Kochanowo – Zelewo wybudowano kapliczkę poświęconą św. Wawrzyńcowi. Kapliczka ta informowała o granicy dwóch, ówczesnych parafii: Luzina i  Góry.

Sołtys Łucja Tokarska
Tel.: 607-193-095

{"register":{"columns":[]}}