W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Informacje o uchwale antysmogowej

24.10.2023

komunikat

Od 2020 r. na obszarze województwa pomorskiego obowiązują uchwały antysmogowe przyjęte przez Sejmik Województwa PomorskiegoGłównym założeniem ww. uchwał jest likwidacja wszystkich przestarzałych instalacji grzewczych oraz zakaz stosowania paliw słabej jakości.

Na terenie województwa pomorskiego od 1 stycznia 2021 r. nie można spalać w piecach:

  • mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
  • węgla brunatnego, mieszanin paliw z dodatkiem lub bez dodatku innych substancji, zawierających mniej niż 85% węgla kamiennego,
  • paliw zawierających biomasę o wilgotności powyżej 20% (np. mokrego drewna).

Uchwała wprowadza obowiązek wymiany pozaklasowych urządzeń grzewczych w następujących terminach:

  • Od 1 września 2024 r. zakaz eksploatacji kotłów na węgiel lub drewno niespełniających wymogów dla klasy 3 lub nieposiadających tabliczki znamionowej.
  • Od 1 września 2026 r. zakaz eksploatacji kotłów na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4.
  • Od 1 lipca 2035 r. zakaz eksploatacji kotłów na węgiel i drewno klasy 5.
  • Do 31 sierpnia 2024 r. konieczność wymiany kominków i innych miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na takie, które spełniają wymogi ekoprojektu.

Zachęcamy do zapoznania się z zagadnieniami związanymi z programami ochrony powietrza, jak również z uchwałami antysmogowymi, które zostały udostępnione na stronie https://powietrze.pomorskie.eu/

Materiały

plakat
Informacja.png 0.26MB
plakat 2
Informacja 2.png 0.24MB
{"register":{"columns":[]}}