W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Działania prewencyjne – plan dystrybucji tabletek jodku potasu

03.10.2022

jodek potasu

Zgodnie z poleceniem władz centralnych gmina Luzino realizuje niezbędne działania prewencyjne, w tym przygotowania do dystrybucji tabletek zawierających jodek potasu na wypadek wystąpienia zagrożenia radiacyjnego. Ich wydanie mieszkańcom nastąpi tylko w wypadku przejścia przez nasz kraj chmury radioaktywnej.

Podajemy do publicznej wiadomości wykaz punktów dystrybucji tabletek jodku potasu na terenie gminy, w zależności od miejsca zamieszkania:

1) Barłomino – Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego, Barłomino ul. Szkolna 3, (sala gimnastyczna),

2) Dąbrówka – świetlica wiejska, ul. ppłk. R. Lubowiedzkiego 16,

3) Kębłowo – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II, ul. Wiejska 49, (sala gimnastyczna),

4) Kochanowo – świetlica wiejska, ul. Ks. Borysiewicza 1,

5) Luzino:

a) dla mieszkańców na południe od torów kolejowych - Sala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Lecha Bądkowskiego ul. Szkolna 11,

b) dla mieszkańców na północ od torów kolejowych - Hala widowiskowo-sportowa, Luzino ul. Mickiewicza 22,

6) Milwino – świetlica wiejska (OSP), ul. Strażacka 5,

7) Robakowo – przedszkole w Robakowie, ul. Św. Jana 49,

8) Sychowo – Szkoła Podstawowa im. płk. Stanisława  Dąbka, ul. Szkolna 4, (sala gimnastyczna),

9) Tępcz – świetlica wiejska, ul. Sportowa,

10) Wyszecino – Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka, ul. Szkolna 2, (sala gimnastyczna),

11) Zelewo – świetlica wiejska (OSP), ul. Długa 31,

12) Zielnowo – dom sołtysa, Zielnowo 6.

Przyjęty plan ma charakter działania prewencyjnego, aby w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego mieli Państwo świadomość gdzie się zgłosić, aby otrzymać preparat.

W przypadku wystąpienia zagrożenia, akcją dystrybucji preparatów stabilnego jodku potasu zostaną objęci mieszkańcy do 60. roku życia (ze względów medycznych).

Jeśli dojdzie do zdarzenia radiacyjnego będzie ono komunikowane w mediach, a po wydaniu zarządzenia Wojewody Pomorskiego, także za pośrednictwem mediów lokalnych z określeniem rozpoczęcia wydawania preparatów na terenie gminy Luzino.

Z informacji, które otrzymujemy z administracji rządowej, wynika, że ryzyko wystąpienia zdarzenia radiacyjnego jest minimalne. Jednak należy się do niego wcześniej przygotować.

Prosimy o systematyczne zapoznawanie się z bieżącą sytuacją radiacyjną, a w przypadku uruchomienia procedury wydawania preparatów o stosowanie się do wskazówek i zaleceń ogłaszanych w ogólnopolskich, lokalnych mediach oraz stronie internetowej gminy i w mediach społecznościowych.


Pamiętajmy! Przyjmowanie preparatu jodku potasu, w sytuacji, gdy nie występuje zagrożenie nie uchroni przed ewentualnymi skutkami katastrofy radiacyjnej w przyszłości, a może doprowadzić do wielu szkodliwych dla zdrowia konsekwencji.

W razie wątpliwości przed przyjęciem preparatu najlepiej zasięgnąć opinii swojego lekarza pierwszego kontaktu.


Jak podaje administracja rządowa (stan na 29.09 br.) podejmowane działania to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapewnia też, że służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela.

 

Materiały

Jodek potasu - informacje
Broszura​_informacyjna.pdf 2.06MB
{"register":{"columns":[]}}