W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Dot. nieprawidłowości związanych z instalacją i funkcjonowaniem monitoringu wizyjnego montowanego na prywatnych posesjach

CCTV security technology with lock icon digital remix

W związku z wpływającymi do Urzędu Gminy w Luzinie informacjami dotyczącymi potencjalnych nieprawidłowości związanych z instalacją i funkcjonowaniem monitoringu wizyjnego montowanego na prywatnych posesjach i nieruchomościach należących do podmiotów gospodarczych, Inspektor Ochrony Danych informuje, że Urząd Gminy w Luzinie oraz jednostki organizacyjne gminy Luzino nie są organami uprawnionymi do kontroli i weryfikacji zgodności z przepisami prawa funkcjonowania monitoringów wizyjnych instalowanych na prywatnych nieruchomościach lub siedzibach podmiotów gospodarczych.

Osoby, które uznają, że monitoring wizyjny zamontowany na terenie prywatnym lub na nieruchomościach należących do podmiotów gospodarczych, narusza ich konstytucyjne prawo do prywatności, mają prawo do złożenia stosownego zawiadomienia do organów ścigania (Policji) lub złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Warszawie ul. Stawki 2.

Inspektor Ochrony Danych informuje również, że co do zasady, nadzorem monitoringu wizyjnego montowanego na prywatnej nieruchomości, może zostać objęty jedynie teren należący do właściciela lub administratora danych (do granicy działki), a także wejście na ten teren (np. brama, furtka). Zasięg kamer nie może obejmować terenu sąsiednich posesji ani drogi publicznej. Ponadto osoba posiadająca monitoring, ma obowiązek informowania o fakcie jego użytkowania, poprzez wywieszenie w widocznych miejscach informacji o objęciu terenu monitoringiem wizyjnym. Ma ona również obowiązek podania informacji kto jest administratorem zarejestrowanych przez monitoring danych.

{"register":{"columns":[]}}