W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Barłomino

Barłomino (Barłomino), wieś sołecka.  Najstarsze dokumenty mówiące o wsi pochodzą z 1400 roku. Na przestrzeni wieków właścicielami Barłomina byli: Jan Lubocki, Krzysztof Czapski, Ernest von Krockow, generał von Schachtman, von Grumblow, Adolf Fredrich von Zelewski, Eberhart von Zelewski, a ostatnim baron von Fuchs. W roku 1847 do majątku szlacheckiego, (wówczas właścicielem był Adolf Fridrich von Zelewski)  należało kilka folwarków i  młyn (na strumieniu Luzińskim) na dzisiejszym Sampowskim, stara kuźnia, owczarnia. W 1902 roku majątek Zelewskich miał 1182 ha, zamieszkiwany był przez 121 mieszkańców pochodzenia niemieckiego i 120 pochodzenia polskiego. Pierwsza szkoła w Barłominie powstała w 1880 roku, gdy właścicielem wsi był Eberhard Zelewski. Znajdowała się w domu folwarcznym między Barłominem i Milwinem. Od 1920 przeniesiono ją do wsi w pobliżu pałacu. Aktualnie znajduje się w dawnym domu przypałacowym dla służby, obok spalonego po wojnie pałacu. Przez wieś przebiegał najstarszy szlak handlowy Via Regia. Pozostałością dawnego traktu jest bruk między Milwinem a Barłominem i Tępczem (prowadził do rzeki Łeby).

Zabytki archeologiczne: Via Regia (szlak handlowy z południa Europy na północ).

Zabytki architektoniczne: oficyna dworska z końca XIX w., obecnie szkoła (ul.Szkolna) –  stajnia przydworska wykonana z polnego kamienia z końca XIX w., obecnie tartak (ul.Szkolna), park dworski z II połowy XIX w. (ul.Szkolna), cmentarz ewangelicki z II połowy XIX w., położony w lesie (dojazd od ul.Parkowej).

Pomniki przyrody: Aleja Lipowa (ul.Twardowskiego, ul.Lipowa), buk zwyczajny zwany czerwonym (ul.Szkolna), daglezja zielona i lipa drobnolistna (na terenie cmentarza ewangelickiego), świerk – przy szkole.

Osobliwości przyrodnicze: botaniczna ścieżka dydaktyczna  (przy Leśniczówce Barłomino).

Szlaki turystyczne: pieszy i rowerowy tzw. „Bruk Barłomiński”, biegnący Via Regią (od Bożegopola, wzdłuż bądź w poprzek Pradoliny Łeby przez Barłomino do Milwina i dalej w kierunku Gdańska).

Noclegi: gospodarstwa agroturystyczne: „Zacisze” (ul.Okrężna),  „Ale Chata” (ul.Ofiar  Stutthofu), „Dampcówka” (przy Leśniczówce Barłomino).

Sołtys Mariusz Stenka
Tel.: 505-623-261

{"register":{"columns":[]}}