W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Nowotwory najczęstszą przyczyną śmierci kobiet w młodym i średnim wieku. Badaj się!

24.02.2025

Nowotwory najczęstszą przyczyną śmierci kobiet w młodym i średnim wieku. Badaj się!

Nowotwory najczęstszą przyczyną śmierci kobiet w młodym i średnim wieku. Nie zapominaj o badaniach profilaktycznych i się chroń!

42% zgonów kobiet w średnim wieku jest spowodowanych chorobami nowotworowymi. Rak najczęściej atakuje pierś, jelito grube, płuco i trzon macicy. Tak wynika z najnowszego raportu, przygotowanego przez Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie i Krajowy Rejestr Nowotworów. Dlatego nie czekaj i się zbadaj! Możesz skorzystać m.in. z bezpłatnej mammografii, która już w najbliższych dniach nadjedzie do Twojej miejscowości!

 

Krajowy Rejestr Nowotworów służy gromadzeniu danych o nowotworach w Polsce. Na ich podstawie oceniane jest zagrożenie społeczeństwa tymi chorobami i skuteczność podejmowanych interwencji w zakresie zdrowia publicznego i polityki zdrowotnej. Właśnie ukazał się najnowszy raport pt. „Nowotwory złośliwe w Polsce w 2022 roku”, z którego wnioski mogą niepokoić:

„Choroby nowotworowe stanowią istotny problem zdrowotny przede wszystkim u osób w młodym i średnim wieku (25-64 lat). Zjawisko to jest szczególnie widoczne w populacji kobiet, w której nowotwory od lat pozostają najczęstszą przyczyną zgonów przed 65. rokiem życia, stanowiąc 27% zgonów młodych i 42% zgonów kobiet w średnim wieku (45-64)” – czytamy w raporcie.

Co istotne, „w populacji kobiet wiodącymi umiejscowieniami nowotworów nadal pozostają pierś, jelito grube (okrężnica i odbytnica), płuco i trzon macicy.”

Jak się chronić przed rakiem?

Ważna jest profilaktyka. NFZ refunduje m.in. mammografię dla pań od 45 do 74 roku życia. Aby z niej skorzystać, nie trzeba mieć skierowania, wystarczy wcześniej się zarejestrować. Kobiety spoza wskazanej grupy wiekowej, również mogą się zapisać na badanie, ale potrzebują skierowania od lekarza.

- Namawiam, aby regularnie z tego korzystać, bo wczesne wykrycie raka daje znacznie większe szanse na wyleczenie i zapobiega dalszemu rozwojowi choroby. Wykonanie badania jest możliwe w wielu miejscach Polski, ponieważ nasze mammobusy każdego dnia odwiedzają setki mniejszych i większych miejscowości – tłumaczy Andrzej Stencel, prezes firmy Geneva Trust, która na zlecenie NFZ wykonuje bezpłatną mammografię.

Jak się zapisać?

Aby się zarejestrować, należy wypełnić formularz online na stronie https://rejestracja.mojamammografia.pl/ , skorzystać z Internetowego Konta Pacjenta lub zadzwonić pod numer 58 767 34 44.

- Mammografia to badanie rtg, które trwa około 5 minut. Dla zdecydowanej większości kobiet jest ono bezbolesne. Polega na wykonaniu czterech zdjęć rentgenowskich, po dwa dla każdej piersi – tłumaczy Dorota Sepko, prezes Stowarzyszenia Moja Mammografia. - Nie trzeba się wcześniej przygotowywać. Wystarczy zabrać dokument tożsamości. W mammobusach są poczekalnie, przebieralnie i co najważniejsze – nowoczesny sprzęt, który jest w stanie wykryć nawet najmniejsze zmiany w piersi.

 

Gdzie i kiedy można wykonać badanie?

W najbliższym czasie mammobusy odwiedzą m.in.:

  • 05.03.2025 Świecie przy Kauflandzie, ul. Parkowa 6

  • 06.03.2025 Świecie przy Kauflandzie, ul. Parkowa 6

  • 07.03.2025 Janowiec Wielkopolski przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, ul. Powstańców Wielkopolskich 16

 

Listę wszystkich miejsc, do których przyjadą mammobusy, można znaleźć na stronie internetowej NFZ: https://www.nfz-gdansk.pl/dla-pacjenta/harmonogram-postoju-mammobusow .

 

Warto się badać, bo warto żyć!

Mammografia