W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Retoryczna wędrówka po naszych małych ojczyznach

16.06.2023

„Małe ojczyzny uczą żyć w ojczyznach wielkich, w wielkiej ojczyźnie ludzi. Kto nie broni i nie rozwija tego, co bliskie – trudno uwierzyć, żeby był zdolny do wielkich uczuć w stosunku do tego, co największe w życiu i na świecie.“ Janusz Pasierb

Nauczyciele i uczniowie z dyplomami pozują do wspólnego zdjęcia. w tle flaga biało czerwona i przypiete na niej żółte kwiaty

Za nami XV Ponadpowiatowy Konkurs Krasomówczy „Moja mała Ojczyzna” współorganizowany przez Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym i Zespół Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym. W tym roku gospodarzem konkursu była szkoła w Grodzisku Dolnym.

Spotkanie młodych oratorów oficjalnie rozpoczęła pani Halina Gdańska – dyrektor Zespołu Szkół w Grodzisku Dolnym, która zwróciła uwagę na to, że Polska to nasza wielka ojczyzna, na którą składają się małe ojczyzny, gdzie dorastamy i uczymy się.  Rangę tego edukacyjnego wydarzenia podniosła obecność przedstawicieli władz lokalnych i kościelnych: pani Barbary Szczęch – dyrektor Zespołu ds. Oświaty oraz ks. Jana Kucy –  proboszcza Parafii pw. św. Barbary w Grodzisku Dolnym. Gościliśmy panią Barbarę Sołgę – wicedyrektor Zespołu Szkół w Grodzisku Górnym. Nie zabrakło również pani Marii Majkut – emerytowanej dyrektor Zespołu Szkół w Grodzisku Górnym.

Na wędrówkę po województwie podkarpackim zabrało nas 22 uczestników z 7 szkół: Grodziska Dolnego, Grodziska Górnego, Chodaczowa, Sarzyny, Przeworska, Żołyni, Woli Zarczyckiej. Oczami wyobraźni widzowie uczestniczyli w wydarzeniach historycznych, spotkaniach z zasłużonymi dla regionu osobami, ale też zjawami czy wilkami. Nawet na pożegnanie machał wszystkim strach polny. Za sprawą oratorów stały się bliskie dwory, kamienice, kapliczki, spichlerze i mogiły. Słuchając niektórych opowieści,  można było też usłyszeć lokalną muzykę. Uczestników oceniała komisja, w skład której wchodziły następujące osoby: Andrzej Piecuch – aktor Teatru Maska w Rzeszowie, Katarzyna Mach-Wawrzaszek – dyrektor Ośrodka Kultury w Grodzisku Dolnym, Katarzyna Wikiera – nauczycielka ucząca w Zespole Szkół im. Adama Mickiewicza w Żołyni, Lucyna Słoniec – nauczycielka z Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku, Jacek Sało – nauczyciel z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu. Członkowie komisji bardzo wysoko ocenili wystąpienia. Byli pod wrażeniem zaprezentowanych historii. Podziwiali umiejętności retoryczne, ale też spodobała im się różnorodna tematyka. Gratulacje dla wszystkich oratorów, a szczególnie do tych wyróżnionych.

 

Kategoria klas I-III:

Miejsce I: Maria Fila (ZS Grodzisko Dolne)

Miejsce II: Milena Lizak (ZS Grodzisko Górne)

Miejsce III: Maja Kiełcz (SP Chodaczów)

Wyróżnienie: Zuzanna Golak (SP Chodaczów), Julia Mazur (SP Sarzyna), Aleksandra Wojciechowska (SP Chodaczów)

 

Kategoria  klas IV-VI:

Miejsce I: Emilia Drozd (SP Przeworsk)

Miejsce II: Kinga Burda (SP Żołynia), Kornelia Kępska (SP Przeworsk)

Miejsce III: Natalia Kłosowska (ZS Grodzisko Dolne), Zuzanna Leja (ZS Grodzisko Górne)

Wyróżnienia: Julia Krupa (ZS Grodzisko Górne), Adam Kozyra (SP Wola Zarczycka)

 

Kategoria klas VII-VIII:

Miejsce I: Karolina Czech (ZS Grodzisko Dolne), Gabriela Dec (SP Wola Zarczycka)

Miejsce II: Maja Jastrzębska (SP Wola Zarczycka)

Miejsce III: Paulina Kiełbicka (ZS Grodzisko Dolne)

Wyróżnienia: Aleksandra Fus (SP Żołynia), Mikołaj Blok (ZS Grodzisko Dolne)

Konkurs ubogaciło widowisko muzyczno – taneczne. Przed zgromadzoną publicznością oraz uczestnikami konkursu zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły, a także gościnnie wystąpili uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu. Można było też podziwiać efektowny taniec w wykonaniu Zespołu Maraton Boogie Giedlarowa.

Ten konkurs nie mógłby się odbyć, gdyby nie przyjazne osoby, instytucje i firmy, które ufundowały nagrody i przyczyniły się do profesjonalnej organizacji tej inicjatywy. Składamy podziekowania Urzędowi Gminy Grodzisko Dolne, Starostwu Powiatowemu w Leżajsku oraz GS „SCH” w Grodzisku Dolnym.

 

Monika Fila

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}